Genel
20 Ocak 2020 ( 2224 görüntülenme )

İyi Haber: 'AOÇ Yeniden Kuruluyor'

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya mirası Atatürk Orman Çiftliği son 20 yıl içinde “parsel parsel” küçüldü. Cumhurbaşkanlığı Sarayı, kütüphane, cami ve son olarak ABD Büyükelçiliği’ne satılan arsayla, küçücük bir alan haline getirildi. 


ÇANKAYA BELEDİYESİ HAREKETE GEÇTİ

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, yok edilen Atatürk Orman Çiftliği'nin Ankara Büyükşehir ile Çankaya'nın park alanı arsalarının birleştirilerek, yeniden kurulacağını açıkladı.

YENİ ÇİFTLİK KURULUYOR

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Kırkkonaklar ile Mamak arasında kalan Bademlidere bölgesinde Çankaya Belediyesi'ne ait 750 dönüm park alanı ile, hemen bitişiğindeki Ankara Büyükşehir'e ait 500 dönüm arsanın birleştirilerek yeni A.O.Ç'nin kurulacağını söyledi. Taşdelen, yeni A.O.Ç'de, bir de hayvanat bahçesi kurmayı planladıklarını da açıkladı.

Alper Taşdelen, Sözcü'ye verdiği röportajda, yerel seçimler sonrasında yönetimi değişen Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilişkilerinden, Çankaya Belediyesi'nin sosyal ve kültürel projelerini anlattı. Taşdelen'in anlattıkları şöyle;

MANSUR BAŞKAN'LA KONUŞTUK, 500 DÖNÜM BÜYÜKŞEHİR ARAZİSİ DE BİRLEŞTİRİLECEK

– Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve bürokratlar arkadaşlarla da bu projeyi konuştuk. Bu alanın yanında da 500 dönüme yakın Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de park alanı var. Şimdi hem Çankaya hem de Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanlarını bir araya getireceğiz ve 1 milyon 250 bin metrekare toplamda bin 250 dönümlük bir park ve orman haline getireceğiz ve projeyi de Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesi ortak ve beraber yapacağız. Bu ikinci bir müjde oldu ama daha da geliştireceğiz.

TEMATİK ALANLAR OLACAK

– Özel alanlarda tasarlanan bahçelerin yer alacağı Parkta, Yenilenebilir Bitkiler Bahçesi, Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Sukulent Bahçesi, Kaya Bahçesi, Heykel ve Seramik Bahçesi, Gül Bahçesi, Kokulu Bitkiler Bahçesi gibi çeşitli tematik alanlar yer alacak.

– Parkta, doğa sporlarının yapılabildiği, barbekülü ve barbeküsüz piknik alanları yer alacak. Park her yaş grubundan vatandaşların yararlanabileceği ve engelli yurttaşların kullanımına uygun olarak inşa edilecek."

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ