Türkiye Cumhuriyeti'nin 2'nci Cumhurbaşkanı ve CHP eski genel başkanı İsmet İnönü, ölümünün 45'inci yıl dönümünde Anıtkabir'deki kabri başında anıldı.

TÖRENE CUMHURBAŞKANLIĞI İDARİ İŞLER BAŞKANI KATILDI


Anıtkabir’de düzenlenen törene, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Levent Gök, kızı Özden Toker, torunu Ayşe Gülsün Bilgehan ile çok sayıda kişi katıldı. Törende ilk olarak, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrine çelenk konuldu, ardından saygı duruşunda bulunuldu.

SAYGI DURUŞU

Heyet, daha sonra İnönü’nün kabrinin bulunduğu alana geçti. İnönü’nün öz geçmişinin okunmasının ardından Kıratlı, Kılıçdaroğlu ,Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve İnönü’nün kızı Toker de ailesi adına kabre çelenk bıraktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Levent Gök, İnönü’nün kızı Özden Toker, İnönü’nün torunu Ayşe Gülsün Bilgehan ile çok sayıda kişi saygı duruşunda bulundu. Katılımcılar, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İnönü ailesine taziyelerini iletti.

ERDOĞAN’DAN 45. YIL MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün vefatının 45’inci yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan mesajında “Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'yü vefat yıl dönümünde saygıyla anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu da İsmet İnönü’nün 45’inci ölüm yıl dönümü sebebiyle Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

‘ATATÜRK’ÜN DAVA VE SİLAH ARKADAŞI, LOZAN KAHRAMANI’

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün silah ve dava arkadaşı, Lozan Kahramanı, 2. Cumhurbaşkanımız, büyük devlet ve siyaset adamı, Genel Başkanım #İsmetİnönü'yü, ebediyete intikalinin 45. yıl dönümünde rahmet, özlem ve şükranla anıyorum, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.”

Kaynak: DHA/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ