2695 görüntülenme04 Nisan 2020
ABD’de Corona virüsü vaka sayısı ve can kaybı Çin’deki rakamları geride bıraktı. Türkiye’de de vaka sayısı ve ölümler her geçen gün artıyor. Türkiye’yi önümüzdeki haftalarda nasıl bir tablo bekliyor?

‘ÖNLEM ALINMALI’

VOA Türkçe, Harvard Tıp Fakültesi’nde 7 yıl çalıştıktan sonra geçen yıl Boston College’da kendi laboratuvarını kuran Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Emrah Altındiş ile konuştu. Altındiş, “Türkiye’deki durum ‘ismi konulmadan sürü bağışıklığı politikası mı uygulanıyor?' sorusunu sordurtuyor” değerlendirmesini yaptı. Altındiş, “Hapishane, kışlalar ve huzurevleri için önlem alınmalı,” dedi.

‘SALGININ YAYILIŞ HIZI NEYİ GÖSTERİYOR’
VOA Türkçe: “Türkiye’deki durumu değerlendirerek başlayalım. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa ve ABD’ye kıyasla hastalığın üstesinden gelmeye en yakın ülkelerden biri olduğunu söylemişti. Türkiye’de Corona virüsü sebebiyle vaka sayısı ve can kaybı grafiğine baktığınızda nasıl bir seyir öngörüyorsunuz?”

‘DÜNYADA BU HIZLA YAYILAN BAŞKA ÜLKE YOK’
Emrah Altındiş: “Keşke öyle olsaydı. Avrupa ve ABD’de rakamlara baktığımızda bir trajedi yaşanıyor. ABD’de özellikle New York’ta, Avrupa’da da İtalya ve İspanya’da. Türkiye’deki rakamlara baktığımızda daha iyi durumdaymışız gibi görünebilir. Ancak Türkiye’ye ilk vaka çok daha geç geldi. Resmi vakalar ve tespit tarihi doğruysa virüs Türkiye’ye ilk 11 Mart’ta geldi. Vaka sayısı dünyada en hızlı artışı göstererek - ki bunu, altını çizerek söylüyorum çünkü burası tehlike çanlarının çaldığı nokta - 13, 531’e çıktı. (Röportajın yapıldığı saatlerde açıklanan yeni veriye göre vaka sayısı 1 Nisan tarihi itibariyle 15 bini geçti.) Dünyada 100. vakadan sonra bu hızla vakaların yükseldiği başka ülke yok.”

‘ÖNÜMÜZDEKİ İKİ HAFTA KRİTİK’
“ Bu da bize 2-4 hafta için bir projeksiyon yapma imkanı tanıyor. Virüs; din, dil, ırk ayırt etmeden insanları benzer şekilde enfekte ediyor. Bugünkü rakamlar buzdağının görünen kısmı. Bu insanlar son 2-3 hafta içinde enfekte olanlar. Bu insanların enfekte ettiği henüz testlenmemiş kişiler önümüzdeki 2 hafta içinde artarak hastanelere yığılacak. Karşılaştırmalı olarak baktığımızda, vaka sayısı artış hızı bakımından İran’ın da İtalya’nın da Çin’in de önündeyiz, ki buralar can kaybının çok ağır olduğu ülkeler. Türkiye’de bir şeyler doğru gitmiyor. Karantina yapılmaması konusundaki ısrar gidişatı daha kötü hale getirecek gibi görünüyor.”

'TÜRKİYE’DE DURUM’
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü nedeniyle bugün 76 kişinin daha öldüğünü duyurdu. Toplam ölü sayısı 501'e yükseldi. Bakan Koca bugün iyileşen hasta sayısının ise 302 olduğunu açıkladı.

‘3 BİN 13 YENİ VAKA, 76 CAN KAYBI’
Türkiye’deki corona virüsü salgınına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Koca, bugün 19 bin 664 test yapıldığını, 3 bin 13 vaka daha tespit edildiğini duyurdu. Türkiye’de corona virüsüne bağlı olarak 76 kişi daha hayatını kaybetti, ölü sayısı toplam 501’e yükseldi. Vaka sayısı ise 23 bin 934 oldu. Bugün iyileşen hasta sayısı ise 302.

‘1.311 YOĞUN BAKIM’
Türkiye’de corona virüsünün ortaya çıkmasının ardından toplam 161 bin 380 test yapıldığının belirtildiği açıklamada, yoğun bakımda toplam 1311 hasta olduğu ifade edildi. Entübe olan hasta sayısı 909 olurken, iyileşen hasta sayısı da 786 yükseldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı:

‘TEMASTAN UZAK DURUN’
“Bugüne kadar yapılan 161.380 testin %12,18'i son 24 saat içinde gerçekleşti. İyileşen hasta sayımızda önemli artış oldu. Dün toplam 484 olan iyileşen hasta sayımız bugün 786'ya ulaştı. Virüs gücünü temas ortamından alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım.”

Kaynak: VOA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ