Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 50+1'in Türkiye'yi yoracağını belirten AKP'li Faruk Çelik, "İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin" ifadelerini kullandı.

‘50+1’LE TÜRKİYE GİTMEZ’

Çelik'in açıklamaları "Yüzde 50+1'in AKP için uzak ihtimal" yorumlarına neden oldu.AKP hükümetlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Devlet Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapan Faruk Çelik, yeni sistemle seçilen cumhurbaşkanlığı için açıklamalarda bulundu. Çelik, yeni sistemin Türkiye’yi yoracağı yorumunda bulundu ve bunun yeniden değiştirilmesi gerektiğine işaret etti. Çelik, "İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formulü Türkiye'yi yorar" ifadelerini kullandı.

YÜZDE 50+1 ARTIK UZAK İHTİMAL
Çelik'in bu açıklamalar, son dönemde bir milyona yakın üye kaybeden AKP'de yüzde 50+1 barajının artık uzak bir hedef olduğunu itirafı olduğu şeklinde yorumlandı. 60, 61, 62. hükümetlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Devlet Bakanı, 64. hükümette de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı koltuklarında oturan Çelik, şu anda Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ