Güvenlik

ABD Türkiye.. ‘Kartlar Açıldı’

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde Türkiye-Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu Kapanış Töreni’ne katılıyor. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satırlar şu şekilde:

‘İNSANİ DURUM KÖTÜLEŞİYOR’

* İsrail ile Filistin arasında meydana gelen hadiseler hepimizi derinden sarstı. Bölgeye gerginliğin yayılması ihtimalinden endişeliyiz. Camilerin, hastanelerin bombalanması gibi saldırıları kabul etmediğimizi ve asla etmeyeceğimizi açıkça söylüyorum. Gazze’deki insani durumu kötüleştiren abluka bölgeyi hassas bir noktaya getiriyor”.

‘DAHA BÜYÜK GERİLİM KAPIDA’

“Tüm dünyaya sesleniyorum. 360 kilometrekareye sıkışmış 2 milyon insanın elektriğini, gıdasını, yakıtını kesmek en temel insan haklarının ihlalidir. Gazze halkının toptan cezalandırılması sadece sorunu büyütecek, daha fazla acıya, gerilime, gözyaşına sebep olacaktır”.

‘YARDIM GÖNDERECEĞİZ’

* İsrail yönetiminin Refah’tan insani yardım geçişlerine izin vermesi gerekiyor. İnsani yardım uçağımızı bu sabah gönderdik. Bölgeye ilk yardım kargosunu götüren uçağımız bugün saat 12:00 itibarıyla havalimanına indi. AFAD bölgeye sevkle ilgili hazırlıkları sürdürüyor. “

‘BİZ YARDIM ONLAR SAVAŞ GEMİSİ’

“Biz yaparken, BAE, Katar yaparken, aynı şekilde Suudi Arabistan bunları yaparken ABD buraya uçak gemisi göndermeyi, İngiltere uçak gemisi göndermeyi konuşuyor. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde acaba bunlar var mı? Gazze’de yerle yeksan edilen, kadın, çocuk, anne hepsi yok edildi. Bundan kimse dertlenmiyor”.

‘BÜYÜK UTANÇ’

* Biz dertliyiz ama. Kardeş Mısır makamları ile Gazze’ye insani yardımları ulaştırmaya devam edeceğiz. Filistin’e insani yardımların kesilmesi yeni bir utanç lekesi olarak bu kararı alanların alnına yapışmıştır. Tüm tarafları önce ateşkesi sonrasında ise kalıcı barışı görüşmeye davet ediyoruz. “

‘İSRAİL MAZLUM DEĞİL’

* Gazze şu an itibarıyla mazlumdur, mağdurdur. İsrail’in böyle bir mazlum durumu söz konusu değil. ABD Dışişleri Bakanı (Blinken), “İsrail’e bir Yahudi sıfatı ile yaklaşıyorum” diyor. Bunu söylediğinde sana karşındakiler de ben de bölgeye bir Müslüman sıfatı ile yaklaşıyorum derse ne diyeceksin. Biz Yahudi, Türk, şu bu demiyoruz. Ya karşındakine insan sıfatı ile yaklaşacaksın”.

‘ABD BÖLGEDE OLAĞANÜSTÜ TEHDİT’

* Ülkemdeki İsrail Büyükelçiliklerini her türlü koruma altına aldık. Her şey olabilir bu tür dönemlerde. ABD Başkanı’nın Suriye konusundaki yaklaşımını biz de kendilerinin bölgedeki faaliyetleri için ifade ediyoruz. ABD’nin bu ülkedeki faaliyetleri Türkiye’nin milli güvenliği için olağanüstü tehdit mahiyetindedir”.

Kaynak: Cumhuriyet

Başa dön tuşu