İran'ın Irak'ta ABD üslerini vurmasının ardından dünya liderleri yaşananlara dair açıklamalarda bulundu. Çok sayıda ülke ve örgütten gelen önemli açıklamalar şöyle;

Avrupa Komisyonu: Diyalog yeniden başlatılmalı
Avrupa Komisyonu, Washington ve Tahran arasında artan gerilimin ışığında, silah kullanımının "acilen sona erdirilmesi" ve "diyaloğun yeniden başlatılması" çağrısı yaptı,

İsrail: Bize saldıran sert bir şekilde yanıtını alır
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kasım Süleymani'nin "terörizmin başı" olduğunu söyledi ve İsrail'e saldırı düzenlenmesi durumunda sert bir şekilde karşılık vereceklerini belirtti.

İngiltere: Acilen gerilim azaltılmalı
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İran'ın ABD'ye yönelik saldırısını kınadı, Tahran'a "acilen gerilimi azaltması" çağrısı yaptı.

NATO: Bazı görevlileri Irak dışına çekeceğiz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "İran'ın Irak'taki ABD ve koalisyon güçlerine saldırılarını kınıyoruz" dedi. Stoltenberg, İran'ı daha fazla şiddet kullanmamaya davet etti. NATO, Irak'taki bazı görevlileri güvenlik önlemleri kapsamında ülkeden çekeceğini açıkladı.

Fransa: Bölgedeki gerilimi azaltmak istiyoruz
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, "Gerilimin azaltılmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç var" dedi. Drian, Fransa'nın tüm taraflarla diyalog halinde olduğunu ve tarafları sorumlu davranmaya davet ettiklerini söyledi.

Almanya: Gerilim değil diyaloga ihtiyaç var
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert, tarafların gerilim anlayışını bir kenara bırakarak diyalog anlayışıyla hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Irak: Ülkemiz tarafların savaş sahası değil
Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, bölgedeki "tehlikeli gelişmelerden" korktuklarını söyledi. Salih, "Egemenlik hakkımızın ihlal edilmesini ve Irak'ın savaşan tarafların savaş sahasına dönüştürülmesini reddediyoruz."

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi: Bizi çekişmenin içine çekmeyin
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) liderleri, Çarşamba günü Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadelede ABD öncülüğündeki koalisyonun "hayati" olduğunu söyledi ve koalisyon üyelerine örgütün yeniden canlanmasına izin vermemeleri çağrısı yaptı.

BAE: Savaş görmeyeceğiz
Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Suheyl el-Mezrui, "Savaş görmeyeceğiz. İstediğimiz son şey Orta Doğu'da tansiyonun daha da artması" dedi. Yaşananın savaş olmadığını ve abartılmaması gerektiğini belirten el- Mezrui "Müttefikimiz ABD ile komşumuz İran arasındaki gerilimin tırmandığı açık, ve görmek istediğimiz son şey Orta Doğu'da tansiyonun daha da yükselmesi" diye konuştu.

Türkiye: Bu sıkıntılı süreci suhuletle atlatacağımıza inanıyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün TürkAkım hattının açılış töreninde Irak'ta ABD ve İran arasında son dönemde yaşanan karşılıklı saldırılara dair açıklamalarda bulundu. "ABD ile İran arasında bir süredir devam eden gerilim hiç istemediğimiz bir noktaya ulaşmıştır" diyen Erdoğan Suriye, Irak ve Körfez bölgesinin vesayet savaşlarının sahnesi haline gelmesini istemediğini söyledi.

Pakistan: Bölgede hiçbir çatışmada taraf olmayacağız
Pakistan Başbakanı İmran Han, Orta Doğu'da gerilimin azaltılması çağrısında bulundu. Han, gelişmeler nedeniyle "derin endişe duyduklarını" açıkladı ve savaşın kimsenin çıkarına olmayacağını söyledi.

Irak: Saldırı anında bilgi verdiler
Irak Başbakanlık ofisi, İran'ın Irak'taki Amerikan üslerine düzenlediği saldırıyla ilgili, İranlı yetkililerin Kasım Süleymani suikastına verilecek karşılığın "an meselesi ya da gerçekleşmekte olduğu" bilgisini Bağdat'la paylaştıklarını açıkladı.

ABD: İran harika bir ülke olabilir ama savaşı tetikledikçe barış gelmeyecek

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada "İran harika bir ülke olabilir. Ancak İran savaşı tetikledikçe Orta Doğu'ya barış ve istikrar gelmeyecek. Ancak daha ileri gitmesine izin verilmeyecek. NATO'dan da bu sürece daha fazla müdahil olmasını isteyeceğim."denildi.

İran: Akılları varsa başka bir eyleme girişmezler

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak'taki Amerikan üslerinin vurulmasının, Tahran'ın ABD karşısında geri çekilmeyeceğini gösterdiğini söyledi, Washington yönetimi için "Akılları varsa, şu noktada başka bir eyleme girişmezler" dedi.

Iraklı Şii milis gücü: İntikam vakti

Irak'taki İran destekli Şii milis gücü El Hak'ın lideri Kais el-Kazali, ABD'nin düzenlediği saldırıda Kasım Süleymani ile birlikte hayatını kaybeden Ebu Mehdi Mühendis'in "intikamının vaktinin geldiğini" söyledi. Ebu Mehdi Mühendis, Hizbullah Tugayları Komutanı ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı'ydı.

Kaynak: BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ