Genel
14 Mayıs 2019 ( 68 görüntülenme )

NYT duyurdu: '120 BİN ASKER HAZIRLANIYOR'

ABD basını Pentagon’un Ortadoğu’yu karıştıracak büyük bir hamle yapmaya hazırlandığını yazdı. New York Times gazetesinin haberine göre, ABD yönetimi Ortadoğu’ya 120 bin asker göndermeyi hedefliyor.

Gazetenin haberine göre Pentagon İran'a karşı uygulanacak harekat planının detaylarını Beyaz Saray'a sundu. Söz konusu planın ciddi bir savaş hazırlığı olduğunun altı çiziliyor.


HEDEF İRAN

Bu harekat planına göre ABD Ortadoğu'ya 120 bin asker gönderecek. Bu rakam ABD'nin 2003 yılında Irak'ı işgal ettiği zaman bölgede sahip olduğu asker sayısına yakın. Bölgedeki askerlerin birincil görevi bölgedeki mevcut unsurları korumak ve İran'ın nükleer çalışmalarını engellemek olarak ifade ediliyor.

HEDEF REJİM
Dün Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump'a, "İran'da rejim değişecek mi?" sorusu soruldu. Trump bu soruya, "İran'da neler olacağını hep birlikte göreceğiz." cevabını verdi.

ABD'nin bu planlarının gerçekleşmesi İran'la savaş riskini ciddi anlamda artırıyor. Ülkeler bu bu zamana kadar karşılıklı açıklamalarla birbirlerini tahrik ediyorlardı. Ancak ilk kez ciddi anlamda askeri hazırlıklar başladı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü de gazeteye yaptığı açıklamada, ABD ordusunun İran ile bir savaşa hazırlanmadığını ancak bölgede Amerikan çıkarlarını korumaya hazır olduğunu kaydetti.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ