Siyaset

100.Yılda 100 Gemi.. ‘Vahdettin Köşkü’nde’

29 Ekim günü Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kutlanacak. Türk Donanması’na ait 100 gemi, Boğaz’dan geçerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bulunduğu Vahdettin Köşkü’nü selamlayacak.

Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan törenlerde, saat 17.00’da başta TCG Anadolu olmak üzere 100 askeri gemi Boğaz’da geçit töreni yapacak. Törene Türk Yıldızları ve SOLO Türk dahil olmak üzere 20 muharip uçağı eşlik edecek. Geçit töreninde 101 pare top atışı da yapılacak.

VAHDETTİN KÖŞKÜ

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre Türk Donanması, İstanbul Boğazı’ndan geçerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu Vahdettin Köşkü’nü selamlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün kaldığı Dolmabahçe Sarayı yerine, Çengelköy’de bulunan ve son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin’in kullandığı köşkü tercih etmesi dikkati çekti.

TALİMAT VERİLDİ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bir yetkili gönderilen talimatta “TCG Anadolu’nun Vahdettin Köşkü’nün önüne gelince ikazla Cumhurbaşkanı’nı selamlayacağı” ifadesinin açıkça yer aldığını belirtti. Ayrıca bir başka askeri yetkili de planlamanın “Vahdettin Köşkü’nde töreni kabul edecek Cumhurbaşkanı’nın gemilerle tören geçişini selamlanması” şeklinde olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları da bu bilgiyi doğruladı. Bu arada Türk Yıldızları da alçak uçuş yaparak selamlama törenine eşlik edecek.

Vahdettin Köşkü, 2014 yılından beri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “çalışma ofisi” olarak kullanılıyor.

Kaynak: Sözcü

Başa dön tuşu