Necmettin Erbakan Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Karalı, yerel seçimlerde kadın adaylara oy vermeyeceğini söyledi.

KADINLARA OY YOK

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Karalı skandal bir açıklamaya imza attı. Twitter hesabından bir paylaşım yapan Karal, yerel seçimlerde hiçbir kadın adaya oy vermeyeceğini açıkladı.

 Karalı, iyi bir çocuk yetiştirmenin ve iyi bir ‘ev hanımı’ olmanın ‘bakan, başkan ya da başarılı bir iş kadını’ olmaktan daha ‘elzem’ olduğunu savundu. Kişisel Twitter hesabından “İLAN EDİYORUM” notuyla bir açıklama yayınlayan Karalı şunları söyledi:

‘OY VERMEYECEĞİM’

“Aile hayatına yönelik bazı politikaları YANLIŞ buluyorum. İyi bir çocuk yetiştirmek, iBunu diyen bir akademisyen: İyi bir ev hanımı olmak bakan, başkan, başarılı bir iş kadını olmaktan elzemdir, seçimde kadınlara oy vermeyeceğim.”

ERDOĞAN DA ‘KADIN ERKEK BİR DEĞİL’ DEMİŞTİ

24 Kasım 2014’te, Kadın ve Demokrasi Derneği'nin (KADEM) düzenlediği I. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı, "(Kadınla erkeğin) Tabiatları, bünyeleri farklıdır" ifadelerini kullanmış ve fıtratları farklı olan kadın ile erkeğin eşit tutulamayacağını söylemişti.

Kadın kadına ve erkek erkeğe eşitliğin doğru olduğunu belirten Erdoğan, "Kadınların ihtiyacı olan, eşitlikten ziyade eş değer olabilmektir" diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürmüştü;

‘OLMAZ BÖYLE BİR ŞEY’

"İş hayatında hamile bir kadını erkek ile aynı şartlara tabi tutamazsınız. Bir anneyi, örneğin çocuğu emzirmek zorunda olan bir anneyi bu tür yükümlülükleri olmayan bir erkek ile eşit konuma getiremezsiniz. Kadınları, erkeklerin yaptığı her işte çalıştıramazsınız, komünist rejimlerde geçmişte olduğu gibi. Eline ver kazmayı küreği, çalışsın. Olmaz böyle bir şey. Onun narin yapısına ters düşer."

Kaynak: Yeniçağ/ BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ