Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik Merkez Bankası'nın nisan ayında yapılması gereken genel kurul toplantısının Ocak ayına alınması hakkında açıklamalar bulundu. Bunun rutin bir uygulama olmadığını söyleyen Bilecik, "Ana dileğimiz buradaki nakdin seçim için harcanmaması" dedi.

MERKEZ BANKASI KARINI HAZİNEYE AKTARIYOR

Merkez Bankası her yıl Nisan ayında yaptığı Genel Kurul'u bu yıl 18 Ocak'ta gerçekleştirecek. TCMB her yıl Nisan ayında gerçekleştirdiği Genel Kurul sonrası kârının büyük bölümünü ana hissedar olan Hazine'ye aktarıyor. Toplantının öne alınması Hazine’ye aktarılacak paranın seçimlerde kullanılacağı yorumlarına neden oldu. Merkez Bankası 2017 yılında Hazine’ye 2017 kârından yaklaşık 12 milyar TL aktarmıştı.

BİLECİK: ‘BU PARAYI SEÇİM İÇİN HARCAMAYIN’

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik Merkez Bankası’nın genel kurul tarihinin değiştirilmesi üzerine açıklamalarda bulundu. Genel kurul tarihinin değişmesini yorumlayan Bilecik bu tür uygulamaların rutin olmadığını söyledi. “Ana dileğimiz buradaki nakdin seçim için harcanmaması.” diyen Bilecik, şöyle devam etti:

‘MERKEZ BANKASININ RUTİN DIŞI TOPLANMASI DOĞAL DEĞİL’

“Çünkü özellikle dış yatırımcının bu tür rutin olmayan uygulamalarla kafasını karıştırmamalıyız. Türkiye'nin ne zaman kuvvetli bir hikayesi ve öngörülebilir kurallı bir ekonomik yapısı olduysa, biz o dönemlerde önemli yatırım hamleleri gerçekleştirebildik.

Yatırımcıya iyi bir hikâye sunmanız gerekiyor. Bugün Türkiye yeniden çok güçlü yatırımlar çekmek için, yeniden yatırımcının piyasa ekonomisi, fiyat serbestisi, kambiyo rejimi gibi başlıkları sorgulamadığı bir ülke olmalı. Türkiye'nin yeni ekonomi hikâyesinin tutarlı ve net bir şekilde yatırımcılara gösterilmesi gerekiyor”.

MERKEZ BANKASI TOPLANTISI NORMALDE NİSAN AYINDA YAPILIYOR

TCMB her yıl Nisan ayında gerçekleştirdiği Genel Kurul sonrası kârının büyük bölümünü ana hissedar olan Hazine'ye aktarıyor. Bankanın vergi sonrası kârı 2017 yılında bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 92.5 artışla 18.38 milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB Hazine'ye 2016 yılından sağladığı yaklaşık 9.55 milyar TL kâr üzerinden yaklaşık 6.41 milyar TL aktarmıştı. Banka Hazine'ye 2017 kârından ise yaklaşık 12 milyar TL aktardı.

2018 yılına ilişkin TCMB bilançosu ise henüz açıklanmadı. Geçtiğimiz Temmuz ayında Merkez Bankası Başkanının görev süresi 4 yıla düşürülmüştü. Reuters’ın haberine göre; TCMB eski Başkanı Durmuş Yılmaz ve banka eski çalışanı Uğur Gürses ise süreci seçim öncesi Hazine'ye erken kaynak aktarım ihtiyacı olarak yorumladılar.

DURMUŞ YILMAZ: ‘HÜKÜMETİN NAKDE İHTİYACI VAR’

Merkez Bankası Eski Başkanı ve İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, “Normal Genel Kurul yerine Olağanüstü Genel Kurul toplanmasının sebebi ne olabilir? Herhalde hükümetçe ihtiyaç duyulan nakit/kaynak sıkışıklığı” dedi.

Yılmaz, bu yöntem ile “dokuz aylık tutarın Hazine'ye normal zamanından üç ay önce avans olarak devir edecektir. Bu da işlerin ne kadar sıkışık olduğunu göstermektedir… Ekonomi politikaları kısa vadeciliğin önemli bir örneğini vermekte, seçim ekonomisi tüm hızıyla devam etmektedir” dedi.

TCMB'nin vergi sonrası kârı 2017 yılında bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 92.5 artışla 18.38 milyar TL olarak gerçekleşmişti. TCMB Hazine'ye 2016 yılından sağladığı yaklaşık 9.55 milyar TL kâr üzerinden yaklaşık 6.41 milyar TL aktarmıştı. Banka Hazine'ye 2017 kârından ise yaklaşık 12 milyar TL aktardı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ