Genel
29 Temmuz 2017 ( 1371 görüntülenme )

TÜRK ORDUSUNDA KURMAYLIK SİSTEMİ DEĞİŞTİ!..

Kuvvetlerdeki ihtiyacın çok azına yetebilecek düzeyde kurmay subayın kalmasının ardından Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) yeni kurmaylık sistemini belirledi.

İKİ AŞAMALI SİSTEM


Yeni kurmaylık sistemi iki kademeden oluşacak. Birinci aşamada Karargâh Subaylığı Eğitimi (KARSU) taktik seviyede 4.5 ay uzaktan, 4.5 ay da yüz yüze eğitimi kapsıyor. İkinci kademede ise Komuta ve Kurmay Eğitimi yer alıyor. Bu kapsamda adaylar 1 yıl taktik-operatif seviyede yüz yüze eğitim alacak.

İLK SINAV 27 EKİM'DE

Harp enstitülerinde verilecek KARSU uzaktan eğitim aşaması sonrası yüz yüze eğitim aşaması için giriş sınavları 11 Ekim 2017’de gerçekleştirilecek. Başarılı olan personel 23 Ekim 2017 - 2 Mart 2018 ve 9 Mart - 20 Temmuz 2018 tarihleri arasında iki dönem halinde karargâh subaylığı eğitimine alınacak. 

Karargâh subaylığı eğitimi giriş sınavına TSK’de 6. yılını bitirmiş ve 23. hizmet yılını bitirmemiş olan subaylar başvurabilecek.

BAŞVURU ŞARTLARI BAKANLIKÇA BELİRLENECEK

Başvuru için aranan hizmet yılı aralığı ilerleyen dönemde Milli Savunma Bakanlığı tarafından değiştirilebilecek. Ayrıca daha önce Komutanlık Karargâh Subaylığı (KOMKARSU) eğitimini tamamlayanlar da kurmaylık için başvurabilecek.

Sisteme göre karargâh subaylığı eğitimini başarıyla tamamlayan subaylara bir yıl kıdem ve “Komuta ve Kurmay Eğitimi Giriş Sınavı”na giriş hakkı tanınacak. Daha sonra bir yıllık Komuta ve kurmay eğitimini tamamlayan subaylara da yüksek lisans diploması ve bir yıl kıdem verilecek.

Kaynak: Cnnturk

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ