Politika
22 Ekim 2021 ( 12908 görüntülenme )

Tren Raydan Çıktı 'Olmaz Reis Olmaz'

Mehmet Metiner, “Nasıl Bir Sistem” başlıklı yazısının “Cumhurbaşkanı Parti Genel Başkanı Olmalı mı” ara başlığının altında Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni eleştiren bir yazı kaleme aldı.

CUMHURBAŞKANI PARTİLİ OLMAZ
Metiner, bu sistemin telafisi zor olan 3 soruna yol açtığını belirtirken, aynı zamanda ülkede milletin birliğini tehlikeye attığını dile getirdi. Diğer yandan, Metiner, Partili Cumhurbaşkanlığı’nın sadece genel başkanı olduğu partiyi temsil edeceği ve diğer partileri bir masada toplamakta zorlanacağını ifade etti. Metiner’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

‘İNSANLARIN DEVLET AİDİYETİ ZAYIFLIYOR’
“Cumhurbaşkanı Parti Genel Başkanı olmamalıdır. Parti Genel Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı makamının bir kişide olması beraberinde telafisi zor 3 soruna yol açabilir. Birincisi Parti Devleti algısının oluşması. İkincisi cumhurbaşkanının Parti Genel Başkanı sıfatı ile yaptığı konuşmalar veya verdiği demeçler ile sert siyasi tartışmaların tarafı haline gelmesi ve bu durumda kendisine oy vermeyen vatandaşlardan kopması. Bu durumda bir kısım vatandaşların devlete aidiyet bağının zayıflaması. “

‘CUMHURBAŞKANI BİRLİĞİ TEMSİL ETMELİ’

“Üçüncüsü, gündelik siyasi tartışmaların ve kavgaların tarafı olan cumhurbaşkanının ülke meseleleri söz konusu olduğunda diğer muhalefet partilerinin bir masa etrafında bir araya getirmekte yaşayacağı psikolojik ve siyasal zorluklar. Cumhurbaşkanının sadece kendisine oy veren vatandaşların Partililerin Cumhurbaşkanı Devleti'nde bir partinin Devleti olduğu algısı Devletin bekası ve milletin birliği adına ciddiye risklere yol açabilir. Cumhurbaşkanlığı makamı herkese ait olan devletin ve bir bütün olarak da milletin gerçek anlamda temsil makamı olarak işlev görmelidir”

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ