AKP'nin belediye başkanı transferi ile ilgili olarak konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, " belediye başkanlarının "beldelerine daha büyük adanmışlıkla hizmet edeceklerine, bu sayının önümüzdeki günlerde daha da artacağına inancım tamdır" dedi.

CHP: ‘FETÖ BORSASI VARDI, ŞİMDİ DE BELEDİYE BORSASI’

Öte yanda CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Genel Merkezi'nde açıklamalarda bulundu. Torun, AKP'nin muhalefetin elinde bulunan belediyelere 'kanca' atmasını sert sözlerle eleştirdi. Torun, "FETÖ borsası kurmuşlardı şimdi de belediye borsası kurdular" dedi. Seyit Torun'un açıklamaları şöyle:

‘SEÇİMLE ALAMADIKLARINI DEVLET İMKANLARIYLA ALIYORLAR’

“Bülent Turan'ın 100 belediye başkanının AK Parti'ye geçeceği açıklamasından sonra dün 5 belediye başkanı AKP'ye geçti. Milli irade diye demokrasi havarisi kesilenler belediye başkanlarını kimi zaman korkutarak kimi zaman tehdit ederek görevden aldılar. Belediyelere kayyum atadılar, icra göndererek, kamu kayaklarını kapatarak AK Parti'ye geçmeleri için uğraşıyorlar. Beyhude çabalar. Seçimle kazanamadıklarını tehditle almaya çalışıyorlar. Milli iradeyle gerçekleştiremediklerini devlet imkanlarıyla transfer etmeye çalışıyorlar. “

‘SARAY OYLA ALAMADIĞINI BASKI VE TEHDİTLE ALMAYA ÇALIŞIYOR’

“Bu demokrasi adına ayıptır. Rakam koyuyorlar 100 başkan diye. Sanki pazarlık var. Artık güçsüzleştiklerinin, dağıldıklarının farkındalar. Yaptıkları, belediye başkanlarını tehdit ederek 'güçleniyoruz, başkanlar bize geliyor' imajı yaratmak. Bu son derece demokrasi dışı bir olay. Bunlar boş işler, vatandaşımız bunlara kanmayacaktır. Saray oyla alamadığını baskı ve tehditle almaya çalışıyor.”

SAADET PARTİSİ: ‘BU İŞBU KADAR BASİT Mİ’

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Karamollaoğlu, AKP’nin belediyecilik anlayışını eleştirerek, “Bazıları diyor ki bu bizim konumuz değil belediye başkanları hükümet partisine katılmak istiyor. Ne yapalım? Herkes bizi seviyor.' İşi bu kadar basitleştirmek, işi bu kadar hafife almak hakikaten herkesin becerebileceği bir iş değil” dedi.

İSTANBUL VE ANKARA’YI NEDEN KAYBETTİN?

AKP’ye “Belediyeciliğin iyiyse o zaman İstanbul ile Ankara’yı niye kaybettin?” sorusunu soran Karamollaoğlu, “Şimdiye kadar belediyeciliği o kadar iyi yapmışlar ki bunun neticesinde şimdi geldikleri merhale ne? Sevgi belediyeciliği mi aşk belediyeciliği mi? Böyle bir tarifle milletin üzerinde etki meydana getiriyor. Peki niye İstanbul ile Ankara'yı kaybetti? Niye diğer şehirleri kaybetti? Yani sen çok güzel hizmet yaptın millet de inadına dedi ki 'Ben senin bu hizmetini istemiyorum.' Birazcık mantıklı olun! Yani meşhur hadisedir, 'Kral çıplak' denilene kadar çıplak olduğunu kimse görmek istememiş” ifadelerini kullandı.

AKP’YE TRANSFER

İYİ Parti'den Kayseri İncesu ilçesi Belediye Başkanı Mustafa İlmek,Saadet Partisi'nden Osmaniye Hasanbeyli ilçesi Belediye Başkanı Selahattin Denizoğlu, CHP'den Osmaniye Düziçi Böcekli beldesi Belediye Başkanı Doğan Öztürk ve bağımsız seçilen Erzincan Kemah Belediye Başkanı Fethiye Atlı ve Erzurum Olur ilçe Belediye Başkanı Sıddık Demir, Salı günü yapılan grup toplantısında AKP'ye katıldı. Transferlerin amacının partinin artık "çekim merkezi olmaktan çıktığı" algısını kırmak olduğu yorumu yapılıyor.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ