Genel
24 Eylül 2017 ( 2599 görüntülenme )

ŞOK!.. 10 BARODAN ŞAKA GİBİ AÇIKLAMA!..

10 BARODAN REFERANDUMA DESTEK

Ağrı Barosu resmi web sayfasında yapılan açıklama şöyle:

"BARZANİ REFERANDUMU FOBİ OLMAMALI"

"Son dönemin en önemli gündem maddesi Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin yapacağı referandumdur. Referanduma tarihsel kürt fobisi gözüyle bakılmaması gerektiğini belirtmek isteriz. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile Türkiye arasında bu denli husumeti gerektirecek hiçbir hadise yoktur. Bahse konu bölgede daha önceden bir referandum yapılmıştır. O referandum ile bu referandum arasındaki tek fark 25 Eylül tarihinde yapılacak olan referandumun seçim kurulu bünyesinde yapılmasıdır." 

"EVET ÇIKMASI AYRI BİR ŞEY"

"Bu referandumdan evet çıkması ile bağımsız bir devletin kurulması birbirinden ayrı şeylerdir. Zaten Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de bu referandumdan sonra diğer tüm sorunlar için (sınır, tartışmalı bölgeler, Peşmerge’nin Federal devlet bünyesindeki mal haklarının iyileştirilmesi, Federal Anayasa’nın 140. Maddesinin uygulanması gibi) müzekkere yapılacağını belirtmiştir. 

"HALK İRADESİNE SAYGI GÖSTERİLMELİ"

Burada asıl önemli olan Irak Kürt Bölgesinde yaşayan halkın iradesine saygı göstermek gerektiği hususudur. Birleşmiş Milletlerin 1966 tarihli ikiz sözleşmelerinin müşterek birinci maddesine göre “Bütün halklar kendi kaderlerini tayin etme hakkına sahiptirler, bu hak uyarınca kendi siyasi statülerini serbestçe oluştururlar ve ekonomik sosyal ve kültürel gelişimlerini serbestçe sağlarlar. 

"SAYGI GÖSTERİN"

Burada yapılması gereken halkın iradesine saygıdır. Ülke olarak kürt fobisiyle hareket etmek yerine ikili ilişkilerin geliştirilmesi, bu noktada geç kalınarak oluşan boşluğun İran, Irak veya başkaca bir ülkeye kaptırılmaması gerektiğini düşünmekteyiz.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur.

AĞRI BAROSU ADIYAMAN BAROSU BATMAN BAROSU
BİTLİS BAROSU BİNGÖL BAROSU DERSİM BAROSU
DİYARBAKIR BAROSU HAKKARİ BAROSU KARS-ARDAHAN BAROSU
MARDİN BAROSU MUŞ BAROSU SİİRT BAROSU
ŞANLIURFA BAROSU ŞIRNAK BAROSU VAN BAROSU

Kaynak: Ağrı Barosu

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ