Ana Sayfa
31 Mayıs 2022 ( 296 görüntülenme )

Şener Tek Tek Saydı 'AKP MHP Tık'

CHP; TÜRGEV, Ensar ve TURKEN gibi vakıflara; gerek özel ve kamu kurum ve kuruluşlarının gerek yerel yönetimlerin bağış ve hibe adı altında aktardığı kaynak ve kullandırılan kamu olanaklarının boyutunun ortaya çıkarılması amacıyla Meclis Araştırma önergesi verdi.

'GELİN BU VAKIFLARI ARAŞTIRALIM'
TBMM Genel Kurulu’nda bugün, önergenin gündeme alınmasına ilişkin CHP Grubu’nun önerisi üzerinde görüşmeler yapıldı. CHP Grubu adına konuşan Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, şunları söyledi:

'ÖNCE RİYAD'

“Sayın Erdoğan'a yakın vakıflarla; Erdoğan ailesine yakın, onun iş birliği içerisinde olduğu, ilişkide olduğu vakıflarla ilgili öteden beri ortaya çıkmış pek çok hadise var…Bakın, 2012 yılını hatırlıyorum, Başbakan üç günlük yorucu Çin gezisinden sonra geliyor, sekiz saatlik uçak yolculuğundan sonra, hemen, ertesi gün gece 03.00'da özel uçağıyla Suudi Arabistan'a Riyad'a gidiyor…

’99 MİLYON DOLAR NASIL GELDİ’
”Ertesi gün yani 08.30 civarında özel uçağıyla Türkiye'ye geliyor ve iki hafta sonra bir bakıyoruz ki vakıflarla bağlantılı, aile efradından birinin hesabına Kralın Sözleşme Dairesinden 99 milyon 999 bin 990 dolar para havale ediliyor; bir süre sonra da bu vakıflardan birine yatırılıyor, bir ay sonra da bakıyoruz ki 50 milyon doları tekrar diğer yerlere gidiyor.”

‘PARA VAR ZARRAB YOK’
“ABD'de hapiste bulunurken Reza Zarrab 18 Mayıs 2016 tarihinde kefalet teklifi veriyor, 176 sayfalık ek belgeler sunuyor, ne kadar hayır sahibi olduğunu anlatıyor. Bu hayır sahipleri listesinde yine aileye yakın bir STK var ve buna değişik tarihlerde toplam 4 milyon 650 bin lira bağışta bulunduğunu ABD'de söylüyor. Buradaki ilgili kuruluşun sitesine giriyorsunuz, bakıyorsunuz, ‘Hayırseverlerimiz’ diye bir bölümü var ama maalesef bu ‘Hayırseverlerimiz’ bölümünde Reza Zarrab yok”

'NEYİN PARASI BU'
“ Arkadaşlar, vakıf böyle olmaz. Cebinizden parayı koyarsınız, bir hayır işine vakfedersiniz, oradan harcarsınız ama Sayın Erdoğan'ın yakınlarının, ailesinin oluşturduğu vakıfların tamamında koyulan işe yarar bir para yoktur. Vakfı kuruyor; devletin menkulü, gayrimenkulü, yurt dışından gelen paralar, içeriden gelen paralar, rüşvet parası mıdır, ne parasıdır belli değil, vakfa giriyor.”

‘KAÇMIYORUZ DİYORASANIZ BU ÖNERGEYE EVET DEYİN’
“Bu da yetmiyor, sonra bir bakıyoruz ki Amerika Birleşik Devletleri'nde ‘TURKEN’ diye bir başka vakıf kurmuşlar, 10 milyonlarca dolar buradaki vakıflardan oraya gidiyor. Şimdi, ben soruyorum: ‘Biz kaçmayız’ diyorsunuz, kaçmıyorsanız şeffaf olun, Cumhuriyet Halk Partisinin verdiği önergenin gündeme alınmasını sağlayın. ‘Biz buradayız, kaçmıyoruz, şeffafız, araştırma komisyonunu kurun’ deyin. Bunu diyemiyorsanız Meclisten kaçıyorsunuz demektir, Meclisten kaçan da her yerden kaçar artık.”

AKP VE MHP OYLARIYLA RET
CHP’nin önergesinin gündeme alınmasına ilişkin önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ