Genel
29 Eylül 2018 ( 662 görüntülenme )

'İNSİLÜN POMPASINA REKOR ZAM'

Vücudunda hiç insülin hormonu bulunmayan Tip 1 diyabet (şeker hastalığı) hastalarının tedavisinde kullanılan insülin pompasının fiyatı 11 bin 600 TL’den 18 bin 215 TL’ye çıktı. 


Hastaların aylık alması gereken malzemenin fiyatıysa 264 liradan 600 liraya yükseldi.

ZAM GELDİ, 264'TEN 600'3 ÇIKTI

Vücudunda hiç insülin hormonu bulunmayan Tip 1 diyabet hastalarının tedavisinde kullanılan insülin pompalarına zam geldi. 15 Ekim'den itibaren uygulanacak zam ile birlikte hastaların aylık ödemeleri gereken miktar 264 liradan 600 liradan çıkacak.

FARKI SGK ÖDEMİYOR

Bir defaya mahsus alınan insülin pompasının fiyatı 11 bin 600 TL'den 18 bin 215 TL'ye çıktı. Hastaların aylık alması gereken malzemenin fiyatıysa 600 TL'ye yükseldi. SGK'nın geri ödediği miktarsa, zamma rağmen aynı kaldı. 

Hastalar zam haberini firmanın cep telefonlarına gönderdiği mesajla öğrendi. İnsülin pompasını vücudunda hiç insülin hormonu bulunmayan TİP 1 diyabet hastaları kullanıyor.

'BU PARAYI ÖDEYEMEYİZ'

NTV'nin haberine göre 8 yaşındaki TİP 1 diyabet hastası Arda'nın babası Ersoy Arman, "Tüm masrafları ayda 600 TL'yi buluyordu. Şu an için 15 Ekim'den sonra bin 200 TL'yi bulacak. Çok zor şartlar altında bunu karşılayabiliyorduk ama zam geldikten sonra bunu karşılayamayacak duruma geldik bırakmayı düşünüyoruz insülin pompasını" şeklinde konuştu.

'TEDAVİ AKSARSA RİSK AĞIR OLUR'

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof.Dr. Temel Yılmaz, "Hasta tedaviyi aksattığı zaman çok hızlı şekilde kan şekeri yükseliyor ve ardından diyabet koması geliyor. Bu karar hastaları zor durumda bıraktı. Umarım devlet ya endüstriyi haklı bulur geri ödemeyi arttırır veya oturur makul bir çizgiye indirir" dedi.

Türkiye'de insülin pompası temin eden 3 firma var. En çok tercih edilense kandaki şeker seviyesini ölçen sensörle çalışan marka.

kaynak:cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ