Politika
23 Ekim 2018 ( 9735 görüntülenme )

'Sebahat Tuncel'e İLGİNÇ BERAAT'

DBP’nin tutuklu Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in terörist elebaşı Abdullah Öcalan'la ilgili ‘Başkan Apo’, ‘Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ sözlerine beraat verildi.

HAKKINDA ÜÇ SUÇ DOSYASI VARDI

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tutuklu Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, çözüm sürecinin sona erdirilmesinin ardından Batman'da yaptığı konuşma nedeniyle hakkında "Suç ve suçluyu övme", "Örgüt propagandası" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından 3 ayrı dosya hazırlandı. 


ÖRGÜTTEN TAKİPSİZLİK

"Örgüt propagandası" dosyasından takipsizlik kararı alan Tuncel'in "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan hakkında açılan soruşturma ise sürüyor.

Yaptığı konuşmada geçen "Başkan Apo", "Kürt Halk Önderi sayın Abdullah Öcalan" şeklinde kullandığı ifadeler nedeniyle hakkında Batman 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "Suç ve suçluyu övme" suçundan dava açılan Tuncel'in duruşması bugün görüldü. Tuncel duruşmaya SEGBİS ile katıldı.

TUNCEL: ÖCALAN ÖNEMLİ BİR İSİM

Tuncel savunmasında "Ben bir siyasetçi olarak Kürt sorununun barışçıl bir zeminde çözülmesi, çatışma zemininden bu konunun çıkarılması için görüşlerimi ifade özgürlüğü kapsamında dile getirdim. Söz konusu konuşmamda topluma zarar verecek herhangi bir unsur bulunmamaktadır, Abdullah Öcalan Kürt sorunun çözüme kavuşmasında önemli bir isimdir. 3.5 milyon kişi kendisini siyasi irade olarak kabul etmiştir. Tüm bu nedenler göz önünde bulundurularak beraatimi talep ederim" dedi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Tuncel'in avukatı Şıvan Cemil Özen de "Müvekkilim bir siyasi parti Eş Başkanı olması nedeniyle yapmış olduğu konuşmaları siyasi değerlendirme olarak görülmesini ifade etmiştir. Konuşmasının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir" dedi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme suçun yasal unsurlarının oluşmadığını belirterek Tuncel hakkında beraat kararı verdi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ