Politika
03 Mart 2020 ( 174 görüntülenme )

Rusya: 'ÇATIŞMA RİSKİ'

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ve Türkiye'nin İdlib'de doğrudan birbirleriyle çatışma riskini orduların yakın teması ve diyaloğu sayesinde en aza indirgeyebileceklerini umduklarını söyledi.

‘TÜRKİYE-RUSYA ÇATIŞMA RİSKİ’
Gazeteciler, basın toplantısında Peskov'a Rus ve Türk askerlerinin İdlib'de birbirlerine çok yakın mesafede bulunması nedeniyle Rusya ile Türkiye arasında doğrudan çatışma riskinin ne kadar yüksek olduğunu sordu.

‘BİZ BU RİSKİ AZALTABİLİRİZ’
Peskov, "İki ülkenin orduları arasında gerçekleştirilen yakın temas ve diyalog sayesinde bu riski önemli şekilde indirgeyebileceğimizi umuyoruz" yanıtını verdi.

‘NELER YAŞANIYOR’
İdlib’de Esad güçleri tarafından 35 askerimizin şehit edildiği saldırının ardından başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı başarıyla devam ediyor. TSK bölgedeki Esad rejimine ait unsurları hedef alırken, İdlib’den sıcak bir haber geldi.

‘SURİYE AJANSI DUYURDU’
İlk olarak Esad rejiminin ajansı SANA, bir Suriye savaş uçağının vurulduğunu duyururken, gelişmeyi son dakika aktaran Reuters uçağın akıbetine dair detay paylaşmadı. Bu haberden kısa süre sonra Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

‘BAKANLIK DOĞRULADI’

Bakanlık savaş uçağının vurulduğunu doğrularken, düşürülen uçağın L-39 tipi olduğunu belirtti. Milli Savunma Bakanlığı'nda yapılan ikinci bir açıklamada, son 24 saatte Suriye ordusundan 327 askerin öldürüldüğü duyuruldu. Açıklama şöyle;

‘SURİYE ORDUSUNA AĞIR ZAYİAT’
“Bahar Kalkanı Harekâtı gece boyunca başarıyla sürdürüldü. Son 24 saatte; 1 uçak, 1 İHA, 6 tank, 5 obüs/ÇNRA, 2 hava savunma füze sistemi, 3 zırhlı muharebe aracı, 5 silahlı pikap, 6 askeri araç ve 1 mühimmat deposu imha edildi, 327 Rejim askeri de etkisiz hale getirildi.”

Kaynak: Rus Haber Ajansı

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ