Vakıfbank’ın, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan yüzde 58.5 oranındaki hisselerinin bir hafta sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilmesine karar verilmesi üzerine CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Milletin elindeki son gümüşler birer birer fona devrediliyor” dedi. Twitter’dan açıklama yapan Öztrak şunları söyledi:

‘MİLLETİN ELİNDEKİ SON GÜMÜŞLER BİRER BİRER REHİN EDİLİYOR’

“Vakıfbank’ı önce Damadın yönettiği Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, sonra Kayınpeder ve Damadın beraber yönettiği kara kutu Varlık Fonu’na alma operasyonu başladı. Ziraat ve Halk Bank’tan sonra sıra Vakıfbank’ta. Milletin eldeki son gümüşleri birer birer rehin fonuna devrediliyor.”

ERDOĞAN KARARI

Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre hisseler bir hafta içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı pay defterine kaydedilecek. Söz konusu paylar borsada işlem görmüyor. Cumhurbaşkanı Kararı’nda hisse devrinin diğer mülhak vakıflara ait olanları içermediği ifade edilerek, devredilen A ve B grubu hisselerin beher değerinin 9.4956 lira olarak belirlendiği belirtildi.

VAKIF KATILIMA SERMAYE Mİ OLACAK?

Vakıf Katılım Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran önceki yıl Vakıfbank'taki Vakıflar Genel Müdürlüğü hisselerinin Hazine tarafından satın alınarak Vakıf Katılım'a sermaye olarak aktarılacağını ifade etmişti.

HİSSE DEĞERİ 13.9 MİLYAR TL

Reuters hesaplamalarına göre Hazine’ye devredilecek hisseler 13.9 milyar lira değerinde. Son çeyrek gören bilançosuna göre Vakıfbank’ın 2.5 milyar lira olan sermayesinin %58.62’sini A ve B grubu paylar temsil ediyor. A ve B grubu payların %58.45’i, yani neredeyse tamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün elinde bulunuyor.

Kaynak:Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ