Ekonomi
09 Ekim 2020 ( 2261 görüntülenme )

Öztrak 'Ne İş Bu İş Sayın Erdoğan'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyaretiyle ilgili olarak "Dolar ne zaman TL karşısında rekorlar kırmaya başlasa Erdoğan apar topar soluğu Katar'da alıyor. İşler böyle gidince de tabii bize borç veren Emir her seferinde biraz daha tepeden bakar halde duruyor" dedi.

'İŞSİZLİK GENÇLERİMİZİ EZİP GEÇİYOR'

Milletin işsizlikle, zamlarla, borçlarla, artan yoksullukla görülmemiş bir buhranın içinde yaşadığını savunan Öztrak, "Son bir yılda işsiz vatandaşlarımızın sayısı 3 milyon kişi artarak 11 milyona dayanmış. Gerçek işsizlik oranımız yüzde 30.4 olmuş. Bir de işi olmayıp işte görünenler var. Ücretli zorunlu izine çıkartılan vatandaşlarımızın sayısı 3 milyonu bulmuş. Bu vatandaşlarımız ayda 1168 lirayla yaşama tutunmaya çalışıyor. İşsizlik en çok bu ülkenin umudu gençlerimizi ezip geçiyor" ifadelerini kullandı.

‘VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ DÜŞÜYOR’
Milletin alım gücünün günden güne eridiğini söyleyen Öztrak, dolar ve euronun Türk lirası karşısında üst üste rekorlar kırarak yükseldiğini belirtti. Orta Vadeli Program'da doların 2021'de 7 lira 68 kuruş, 2022'de 7 lira 88 kuruş, 2023'te 8 lira 2 kuruş olmasının öngörüldüğünü ancak doların daha bugünden 8 liraya dayandığını ifade eden Öztrak, üç yıl sonrası için verilen dolar değerine 10 günde ulaşıldığını kaydetti.

‘MEMUR EMEKLİ GEÇİNEMİYOR’
Temel gıda ürünlerinin fiyatlarının da arttığını ancak bakan yardımcılarının TÜİK anketçilerinin sahaya çıkacakları gün talimatla marketlerdeki fiyatları düşürttüğünü iddia eden Öztrak, oynanmış verilerle de emekliye, memura, işçiye düşük maaş zammı verildiğini ileri sürdü. Öztrak’ın açıklamaları şöyle;

‘DAMAT NE GAM’
"Daralan ekonomi, rekorlar kıran döviz kurlarıyla korkarız ekonomimize bir borç tsunamisi yaklaşıyor. Reel sektörün net döviz borcunun 162 milyar dolara yükseldi. Sadece son iki ayda dolar kurundaki 66 kuruşluk artışın, şirketlerin 107 milyar lira kur farkı zararı yazmasına neden oldu. Kurdaki 66 kuruşluk artış tüm karı silip süpürdü ama maşallah, ekonominin direksiyonundaki Damat Bey, bundan hiç endişelenmiyor" dedi.

‘DOLAR YÜKSELDİKÇE ERDOĞAN KATAR’A GİDİYOR’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar Emiri'nin önünde eğildiğini iddia ettiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da videolu cevapla "Hiçbir gücün önünde eğilmeyiz, sadece rükuda eğiliriz" mesajını verdiği belirtilerek değerlendirmesi sorulan Öztrak, "Dolar ne zaman Türk lirası karşısında rekorlar kırmaya başlasa Erdoğan apar topar soluğu Katar'da alıyor. İşler böyle gidince de tabii bize borç veren Emir her seferinde biraz daha tepeden bakar halde duruyor. Milletimiz de bu manzarayı, bu tür resimleri, bu fotoğrafları görüyor" görüşünü savundu.

‘ADALET VE HUKUK’

Faik Öztrak, "CHP iktidarında devletimiz akılla, istişareyle, liyakatle yönetilecek. Yepyeni ve güçlendirilmiş bir parlamenter sistem bunun ilk adımı. Bu topraklarda herkes, malından, mülkünden, canından emin olarak huzur içinde yaşayacak. Devletin çökertilen adalet direğini yeniden ayağa kaldıracağız. Hukuku üstün kılacağız. Millete hesap vermekten korkmayacağız. Sayıştay'ı gerçek işlevine kavuşturacağız. Meclis'te bir Kesin Hesap Komisyonu kuracağız. Bu komisyonun başına da ana muhalefet partisinden birini getireceğiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ