Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2460 görüntülenme )

Operasyonda Renk Ayrıntısı!

İşte mavi ve kırmızı bantların anlamı.

Cerablus operasyonunda ‘renk’ ayrıntısı

Fırat Kalkanı harekatının kara gücünü ÖSO güçleri oluşturuyor. ÖSO'da Türkmenlere 'mavi bant' Araplara ise 'kırmızı bant' takıldığı gözlendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekât başlatıldı. Operasyon kapsamında Türk tankları sınırı geçerek Cerablus’a doğru ilerlemeye başladı. Operasyonda kara gücünü ise Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri oluşturuyor.

ÖSO birlikleri sınırı geçen TSK tanklarını yolda karşıladı. Askerlerin kollarında yer alan ‘kırmızı’ ve ‘mavi’ bantlar da dikkat çekti. ‘Kırmızı’ bantları ÖSO içindeki Arap kökenli muhaliflerin, ‘mavi’ bantları ise Türkmen birliklerine mensup olanların taktığı öğrenildi.

BANTLARIN SIRRI

Bantların Arap ve Türkmen kuvvetlerin ‘birbirlerini tanımaları ve olası bir dost ateşine maruz kalmamaları için takıldıkları öğrenildi.  ÖSO’dan yapılan açıklamada, “Özgür Suriye Ordusu, Cerablus’u özgürleştirmek için harekete geçti” denildi.

ÖSO’ya katılan gruplar arasında, “Feylak’uş Şam, Sultan Murad Tugayı, Zengi Tugayı ve Hamza Tugayı” bulunuyor. ÖSO çatısı altında Cerablus’a ilerleyen muhaliflerin sayısının 2 bin olduğu belirtiliyor.

(Sözcü)  

 

 

 

 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ