Politika
30 Ekim 2018 ( 1389 görüntülenme )

MHP'DEN İNANILMAZ ÇIKIŞ!..

2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerindeki görüşmeler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sürüyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, 'Türk ekonomisi 10 yıldır patinaj yapıyor' dedi.

‘MEMLEKETİN SON ON YILI HEBA EDİLDİ’

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı Türk ekonomisinin ‘10 yıldır patinaj yaptığını’ savundu. Türkiye’nin, 10 yıl öncesine göre daha fakirleştiğini, son 10 yılın ‘heba olduğunu’ belirten Kalaycı, ‘Borç düzeyi sürekli artmaktadır. Türk ekonomisi borçlanmayla geleceğini bağlamıştır. Milletimiz borç batağına saplanmıştır.’ değerlendirmesinde bulundu.

‘ÜRETMEDEN TÜKETTİK’

Üretmeden tüketildiğini, işsizliğin kronik bir sorun haline geldiğini ifade eden Kalaycı, ‘Son dönemde kur ve faizle Türkiye ekonomisi yönlendirilmek istenmiştir. Ekonominin birikmiş sorunları ve kırılgan yapısı bu süreci hızlandırmıştır.’ ifadelerini kullandı.

‘PİYASADA NAKİT YOK’

Nakit sıkışıklığının had safhada olduğunu, ekonomiye güvenin kaybolduğunu öne süren Kalaycı, ‘Kredi borçlarını ödeyemeyenler yükselmektedir. Ağırlaşan ekonomik ve sosyal sorunlardan herkes payına düşeni almıştır. Dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızın refahına yansıyacak önemli bir gelişme görünmemektedir.’ dedi.

‘SOSYAL GÜVENLİK TEHLİKEDE’

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu da, bu yıl sosyal güvenliğe Hazineden yapılacak transferin 160 milyar lirayı bulacağını söyledi. 


Bu tutarın hemen hemen tümüyle açığın kapatılması için kullanıldığını ve bu rakamın gittikçe arttığına işaret eden Kuşoğlu, ‘önümüzdeki yıllarda bu açık daha çok artacak. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Bu konuya ilgili reform yapılmalı. Bu konu hiç dikkate alınmıyor.’ dedi.

‘KRİZİ CİDDİYE ALIN’

Orta Vadeli Program’ın (OVP) temel perspektifiyle ilgili sorunların olduğunu öne süren Kuşoğlu, ekonomiye ilişkin diğer temel dökümanlarla OVP’nin ilişkisinin kurulmadığını söyledi. 

OVP’nin hedeflerinin de gerçekçi olmadığını savunan Kuşoğlu, ‘Ekonomik krizi ciddiye almamız lazım. Palyatif tedbirler değil, yapısal reformları içine alan çözümler getirilmeli.’ diye konuştu.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ