Politika
12 Ekim 2017 ( 231 görüntülenme )

MECLİS ÖNÜNDE BÜYÜK PROTESTO!..

Kadınlardan 'müftü nikahı tasarısı'na karşı eylem


Müftülere nikâh kıyma yetkisi getiren yasa tasarısı, kadın örgütlerinin TBMM bahçesinde düzenledikleri eylemle protesto edildi.

Kadın örgütleri, müftülere nikâh kıyma yetkisi getiren yasa tasarısını protesto etmek için TBMM önünde eylem yapmaları yasaklanınca, meclis bahçesinde eylem yaptılar.

 Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadınlar CHP Gençlik Kolları ve CHP’li vekillerin desteğiyle meclis bahçesine girdi. “Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Medeni haklarımızı elimizden alamazsınız” diyen kadınlar, hükümete tasarının meclis gündeminden düşürülmesi çağrısı yaptılar.

Meclis bahçesine girdiklerinde avuç içlerine kırmızı rujlarıyla kalp çizen kadınlar, ellerini havaya kaldırıp hükümete “İmamların da, müftülerin de kıydıkları nikâhı saymıyoruz. Onların nikâh kıymalarını engelleyin” sözleriyle tasarıyı protesto ettiler.

CHP'DEN DESTEK

 CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse’nin yanı sıra CHP milletvekilleri Şenal Sarıhan, Barış Yarkadaş ve Veli Ağbaba’nın da aralarında bulunduğu bir grup milletvekili de kadınların meclis bahçesindeki protesto eylemine destek verdi. 

Eylemde, kadınlar adına konuşmayı CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse yaptı. Açıklamaları, kadınların attığı “Hak, hukuk, adalet”, "Çocuk gelin istemiyoruz”, “Türkiye laiktir, laik kalacaktır” sloganlarla desteklenen Fatma Köse, tasarıyı neden kabul etmediklerini şu sözlerle dile getirdi:

HAKLARIMIZ GERİ ALINIYOR

“Çünkü bu tasarı kadınların Medeni Kanun’la elde ettiği hakların ortadan kaldırılmasının önünü açıyor. Bu tasarı çocuk yaşta evliliklere imkân sağlıyor. Bu tasarıyla, kimin ne tür nikâh kıydığı tartışması toplumda yeni kutuplaşmalara neden oluyor. Medeni hakların din görevlilerine devredilmesi de laikliğe aykırıdır.”

Köse, Türkiye’de halen kadın ve çocuk cinayetleri gibi birçok sorun varken, yeni tasarının bu sorunların herhangi birini çözmekten uzak olduğunu anlattı.

 Köse, “Meclis önünde eylem yapmamız engelleniyor ancak biz bu tasarı meclis gündeminden çekilinceye kadar eylemlerimizi sürdürmekten vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.
Türkei Ankara Protest von Frauen gegen Gesetzentwurf (DW/Hilal Köylü)
Kaynak: DW Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ