Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD'nin Venezüella'da iç karışıklığa yol açtığını belirterek "Emperyalist ABD hükümetiyle politik ve diplomatik ilişkileri kestiğimizi açıklıyorum. ABD'nin bütün diplomatik ekibine, ülkeyi terk etmesi için 72 saat veriyorum" dedi.

MADURO: ‘BEN HALKIN OYLARIYLA SEÇİLDİM’

Venezüella Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun kendisini 'geçici devlet başkanı' olarak ilan etmesinin ardından Devlet Başkanı Maduro Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores'de halka hitap etti. Maduro, Guaido'nun kendisini 'geçici devlet başkanı' ilan etmesine cevaben, "Bu başkanlık sarayına halkın oylarıyla geleli 20 yıl oldu. Biz, devlet başkanını seçen halkın oylarıyla burada olduk ve olmaya devam edeceğiz. Dolayısıyla devlet başkanını yalnızca halk seçip halk geri alabilir" ifadelerini kullandı.

'LATİN AMERİKA ÜLKELERİNİ 'ARKA BAHÇESİ' HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞAN EMPERYALİST ABD'

Konuşmasında ABD'yi sert dille eleştiren Maduro, "Latin Amerika ve Karayip bölgesini ülkesinin 'arka bahçesi' haline getirmeye çalışan emperyalist ABD'nin müdahaleci politikalarına şahit olduk. ABD müdahalelerini artık istemiyoruz. Venezüella halkı darbeciliğe, müdahaleciliğe ve emperyalizme hayır diyor" şeklinde konuştu.

'ABD ASKERİ DARBEYE TEŞEBBÜS ETTİ'

Maduro, ABD'nin Venezüella'da darbe planı kurduğuna dikkati çekerek "Emperyalist ABD hükümeti, askeri darbeye teşebbüs ederek kendisine Venezüella'da kukla hükümet getirmek için bir operasyon düzenledi. Venezüella'ya yasa dışı yollardan devlet başkanı atamaya kalkıştı. Şimdi size soruyorum, Venezüella'da devlet başkanını kim seçiyor? Önüne gelen devlet başkanlığı yemini mi ediyor yoksa Venezüella halkı mı devlet başkanını seçiyor?" diye konuştu.

Devlet Başkanı Maduro, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in, muhalefete olan desteğine ilişkin şunları kaydetti:

‘ABD’Lİ DİPLOMATLAR 72 SAATTE ÜLKEMİZİ TERK EDECEK’

"ABD Başkan Yardımcısı Pence bir emir verdi ama başarısız oldular. Bu yüzden hür Venezüella halkı önünde, emperyalist ABD hükümetiyle politik ve diplomatik ilişkileri kestiğimizi açıklıyorum. ABD'nin bütün diplomatik ekibine, ülkeyi terk etmesi için 72 saat veriyorum. Bütün Venezüella halkını bu hür ve gerekli kararı desteklemeye çağırıyorum. Venezüella halkı olarak bu topraklara saygı duyulmasını sağlamalıyız. Ne darbecilik ne de müdahalecilik… Venezüella barış, demokrasi ve bayındırlık istiyor. Venezüella'da iç karışıklığa ve şiddete yol açmak istemek ABD hükümetinin yaptığı oldukça büyük bir sorumsuzluktur."

Venezüella halkını aktif bir şekilde barış, refah ve dirlik hakkını korumaya çağıran Maduro, "Darbeciliğe, şiddete hayır diyoruz. Venezüella'nın meseleleri ancak Venezüella'nın kendi halkını ilgilendirir. Hiç kimse ülkemizin iç meselelerine karışmamalıdır." dedi.

'TARİHİ BİR SAVAŞ İÇERİSİNDEYİZ, KİMSE GARDINI İNDİRMESİN'

Konuşmasında egemenlik vurgusu yapan Maduro, "Tarihi bir savaş içerisindeyiz, kimse gardını indirmesin. Biz, vatanımızın, Bolivarcı Venezüella Cumhuriyeti'nin var olma hakkını savunmaktayız. Benim başkanlığımdaki hükümet de ülkenin egemenliğini savunacaktır. Venezüella'yı Washington'dan yönetmek istiyorlar. Sizler kukla bir hükümet istiyor musunuz?" diye konuştu.

'ABD'YE GÜVENMEYİN, ONLARIN DOSTLARI YOK, ÇIKARLARI VAR'

Venezüella'nın özgür, bağımsız ve egemen bir şekilde kendi kendini yönetmeye hakkı olduğunu vurgulayan Maduro, "Venezüella'nın ulusal çıkarlarını korumaya hakkı vardır. ABD'ye güvenmeyin, onların dostları yok, kimseye sadakatleri yok, çıkarları var. Venezüella'nın petrolüne ve zenginliklerine karşı açılmış pençeleri var." ifadesini kullandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ