Ana Sayfa
30 Nisan 2022 ( 275 görüntülenme )

Kavcıoğlu Ricat 'Bu Böyle Olmaz'

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 'yap işlet devret' projelerini de içine alan döviz ödemeli kamuözel işbirliği sözleşmelerinin Türk Lirası’na çevrilmesini istediğini ve bu konuda herkesten destek beklediğini ifade etti.

SORU: ‘DÖVİZLE ÖDEME SÜRDÜRÜLEBİLİR Mİ’

Erdoğan Süzer'in haberine göre; “Liralaşma stratejisi kapsamında her alanda TL'nin kullanılması gerektiğini söylüyorsunuz. Ancak kamuözel işbirliği projelerindeki ödemeler halen dövizle yapılıyor. KÖİ sözleşmelerinin TL'ye dönüştürülmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna, Kavcıoğlu şu yanıtı verdi:

YANIT: ‘DÖVİZLE ÖDEME ZARAR VERİYOR, TL’YE DÖNÜLMELİ’

“Dolarizasyon, sürdürülebilir fiyat istikrarına zarar veriyor. Kur artışlarının enflasyon üzerinde çok büyük olumsuz etkisi var. Geçen yıl sonunda başlattığımız liralaşma çok önemli sonuçlar doğurmaya başladı. Bu, hepimizin arkasında durması gereken bir süreç. Söylediğiniz tüm konular (KÖİ sözleşmeleri) bu noktaya evrilecektir. “

‘ÖDEMELER TL’YE DÖNMELİ’
“Türkiye'nin global bir dünya içerisinde dünya ile ticaret yaptığını da göz ardı etmeyelim. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın aldığı kararlara baktığımızda taraflar önemli. Bunlar yurtdışı taraflar… Bu noktada da süreç içerisinde tedricen alınacak kararlarla bizim arzuladığımız noktaya gelineceğini düşünüyoruz. Bu yöndeki kararları da destekliyoruz.”

ERDOĞAN ÖVMÜŞTÜ
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mimar Sinan İftar Buluşması etkinliğinde “Kasamızdan para çıkmadan getirilen krediyle bitirildi. Belli bir süre bu yüklenici firma Kore ve Türkiye olmak üzere burayı işletecekler ondan sonra da Türkiye'nin kendisine teslim edecekler. İşte bu bir maharettir. Bizden öncekiler bunu niye yapmadılar?" demişti.


Kaynak: Sözcü/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ