Ankara'dan bugün yapılan açıklamalarda, Rusya'nın Ukrayna harekatı ilk kez 'savaş' diye nitelendi. Reuters, "Boğazların kapatılmasının önünü açabilecek bir söylem değişikliği" yorumu yaptı.

ALTUNKALIN: ‘UKRAYNA SAVAŞI’
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri harekatını 'savaş' diye niteleyerek, ateşkes çağrısında bulundu. İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, konuyla ilgili İngilizce olarak yaptığı paylaşımlarda 'savaş' sözcüğünü kullandı. Kalın Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘HAKSIZ HUKUKSUZ BİR SAVAŞ’
"Ukrayna savaşının dördüncü gününde Cumhurbaşkanımızın çağrısını yineliyoruz. Rus saldırıları derhal durdurulmalı ve ateşkes müzakerelerine başlanmalıdır. Haksız ve hukuksuz bu savaş karşısında Ukrayna halkının daha fazla acı çekmemesi için girişimlerimize devam edeceğiz."

Reuters: ‘SAVAŞ SÖZCÜĞÜ MONTRÖ’YÜ DEVEREYE SOKABİLİR’
Ankara bugüne dek, Ukrayna hükümetinin Boğazların Rus savaş gemilerine kapatılması çağrıları karşısında Rusya'nın operasyonunu 'savaş' olarak nitelemekten kaçınıyordu. Türkiye, Montrö Boğazlar Sözleşmesi çerçevesinde, savaş zamanında savaş gemilerinin Karadeniz'e geçişini engelleme hakkına sahip. Kalın ve Altun'un Rusya'nın operasyonunu bugün 'savaş' diye nitelemesi, Reuters ajansı tarafından 'Boğazların Rus savaş gemilerine kapatılmasının önünü açabilecek bir söylem değişikliği' olarak nitelendi.

Kaynak: Ajanslar/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ