Politika
25 Kasım 2021 ( 12658 görüntülenme )

İYİ Parti'ye 'Şaşırtıcı Teklif'

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin 3. kuruluş yıldönümü nedeniyle gazetecilerle bir araya geldi. BBC’nin haberine göre Erbakan "Hiçbir koşulda ittifaklar içinde yer almayacak mısınız, ya da üçüncü ittifak oluşumu içinde yer alır mısınız?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

‘İYİ PARTİ LİDERLİĞİNDE ÜÇÜNCÜ İTTİFAK’
"Bizim şu an gönlümüzde yatan bu. Ama Türkiye'de değişik bir konjonktür oluşma ihtimali var. Onun için de 'Kesinlikle hiçbir şekilde ittifak yapmayacağız, bu bizim kırmızı çizgimiz' dememiz doğru olmaz. Üçüncü ittifak önerilerini toplantılarda ifade ettik. Seçmenin sağ partiler olarak nitelendirdiği partilerin bir ittifak çatısı altında bir araya gelmesi... İYİ Parti bunun başını çekebilir. Demokrat Parti Büyük Birlik Partisi, Gelecek Partisi Saadet Partisi, Yeniden Refah...”

‘HDP ENGELİ AŞILABİLİR’
"Çünkü yıllardır mevcut iktidarın elinde güçlü bir argüman var. Karşı tarafa geçen kim olursa olsun, ne kadar güzel projeler ortaya koyarsa koysun, tabiri caizse 'HDP, CHP kayığına bindin…'İktidarın algıyı oluşturmada imkanları da çok. Gerçekten de etkili oluyor. Orada yer alan Saadet Partisi çok zarar gördü, sıkıntı çekti, hala da çekiyor."

‘ÜÇÜNCÜ İTTİFAK’

"Öyle olunca bu argümanın iktidarın elinden alınması bakımından böyle bir üçüncü ittifakın kurulması anlamında sinerj oluşabileceğini ifade ediyoruz. Bunun tüm partilere avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Benzemezlerin bir araya gelmesi bir sinerji oluşturmuyor. Tam tersine negatif sonuçları olabiliyor."

KAPI AÇIK
Muhalefet partileriyle yaptığı görüşmelerde bu görüşleri dile getirdiğini belirten Erbakan, "Seçime de normal zamanında yapılırsa 1,5 sene var. Şimdiden bu olur olmaz demek doğru olmaz. Ama hiçbiri tam olarak kapıyı kapatıp böyle bir şey olmaz da demedi" dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ