Çorum’da ataması yapılmayan 33 yaşındaki İngilizce öğretmeni Halil Mustafa Bozkurt canına kıydı. Jandarmanın evde yaptığı incelemede 'Köpeklerime iyi bakın' yazılı not bulundu. CHP Parti Meclisi Üyesi (PM) Yıldırım Kaya, 2018 nisan ayında yaptığı açıklamada, ataması yapılmadığı için intihar eden öğretmen sayısının 50’ye yakın olduğunu belirtti.

CHP, AKP iktidarında yaşanan eşitsizliklerin en büyüğünün gençlik üzerinde olduğunu “Genç Emek Raporu”yla ortaya koydu.

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) Üyesi Tekin Bingöl’ün hazırladığı raporda zorlukla eğitimini tamamlayan, kurslara gidip, sınavlardan başarılı olduğu halde atanamayan; üniversiteyi bitirip işsiz kalan milyonların mağduriyeti rakamlarla gözler önüne serildi. Raporda, dikkat çeken başlıklar şöyle:

‘GENÇ İŞSİZLİK GİDEREK ARTIYOR’

Genç işsizlik AKP ile arttı: AKP döneminde işsizlik oranları AKP öncesi döneme göre yaklaşık dört puan arttı. 19882002 arasında ortalama işsizlik oranı yüzde 8 iken 20022018 arasında ortalama işsizlik yüzde 10.7’ye yükseldi.

‘HER DÖRT GENÇTEN BİRİ İŞSİZ’

Ekim 2018 itibarıyla genç işsizliği 1 milyon 200 bine dayandı. 1524 yaş arası genç nüfusta işsizlik oranı 3 puanlık artış ile yüzde 22.3 olurken, ne eğitim gören ne de çalışan gençlerin oranı ise yüzde 24.7 ile rekor seviyeye çıktı. Yükseköğrenim işsizliği yüzde 13.3, tarım dışı genç kadın işsizliği ise yüzde 33’e tırmandı. OECD ülkelerinde genç işsizlik oranı 10.9.

Türkiye’de genç işsizliği OECD ülkelerinin 2 katı. Her 4 gençten 1’i işsizlikle boğuşuyor. Son 10 yılda üniversitelerdeki öğrenci sayısı 3 kat arttı. Bu öğrencilerin mezun olmaları halinde üniversite mezunu işsiz genç sayısı daha da artacak ve gençler işsizlik ve umutsuzlukla karşı karşıya kalmaya devam edecek.

FAKÜLTE BİTİRENLER İŞSİZ

Gazetecilik ve hukuk mezunları işsiz: En çok sosyal hizmet, iş güvenliği, sanat ve gazetecilik bölümlerinden mezun olanlar iş bulmakta zorlanıyor. 2016 verilerine göre sosyal hizmet bölümü mezunlarının yüzde 24’ü, iş güvenliği bölümü mezunlarının yüzde 23.5’u ve gazetecilik mezunlarının ise yüzde 19.2’si işsiz.

2016’da yüzde 6 olan hukuk bölümü mezunları işsizlik oranı, 2017’de 5.2 puan yükselerek yüzde 11.2’ye ulaştı. Böylece hukuk bölümü mezunları işsizlik oranının en çok arttığı bölümlerden biri oldu.

KAYIT DIŞI İŞSİZLİK VE MİLYARLIK BORÇLAR VAR’

2016 verilerine göre genç istihdamının yüzde 44.51’i yani 1 milyon 798 bini kayıt dışı istihdam edildi. Buna göre; çalışan gençlerin neredeyse yarısı kayıt dışı çalışmaktadır. Burs ödenen öğrenci sayısı tüm üniversite öğrencilerinin yüzde 10’u bile değil. Mezuniyetten 2 yıl sonra öğrencilerin kredilerini geri ödemeye başlamaları gerekiyor. Kredi ödemelerini erteleme imkanı yok ise aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanıyor. Şu anda Türkiye’de öğrenim kredisi borcu olan 300 bin öğrencinin 3.9 milyar liralık kredi borcu var.

7 YILDA 1.27 GENÇ YAŞAMINI YİTİRDİ

İş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Son 7 yılda 1827 genç iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 2012’de 164 genç iş cinayetlerine kurban giderken, 2018 yılında bu sayı 285’e çıktı.

ATANAMAYAN GENÇ İNTİHARI SEÇİYOR:

Son 1 yılda, ataması yapılmadığı gerekçesiyle 18-27 yaş aralığındaki 12 genç öğretmen adayı yaşamına son verdi. Genç öğretmenlerle birlikte intihar sayısı toplamda ise 42’ye ulaşıyor.

TARİH: 17 NİSAN 2018
Aydın'da 25 yaşındaki Merve Çavdar, depresyon haplarını içerek intihar etti. 2014 yılında Sosyal Bilimler Öğretmenliğinden mezun olan Çavdar'ın atanmasının gerçekleşmediği ve işsizlik nedeniyle bir süredir bunalımda olduğu öne sürüldü. Ancak maalesef Merve bu acı sonu yaşayan ilk öğretmen değildi...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ