2132 görüntülenme 23 Ekim 2021
CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Kocaeli'de Gebze esnafını ziyaret ederek, sorunları dinledi. İçinde bulundukları ekonomik buhranı anlatan bir esnaf, "Ekonomi nereye gidiyor. Her hafta fiyat etiketi değiştirmekten yorulduk. Tefecilerin eline düştük" dedi.

CHP SAHADA
CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve partililer ile birlikte Gebze’de esnafı dinledi. Gebzeli esnaf ürünlerinin fiyatının sürekli değişmesinden ve alım gücünün düşmesinden yakındı. Bir bakkal esnafı, her hafta ürünlerinin fiyatını değiştirmek zorunda kaldığını belirterek şöyle konuştu:

‘EKONOMİ NEREYE GİDİYOR BÖYLE’
* Ekonomi böyle nereye gidiyor ben anlamıyorum. Her hafta fiyat etiketi değiştirmekten yoruldum. Barkod sistemim var, 5 bin kalem ürün var burada. Her hafta 5 bin kalem üründe en az 150-200 tane üründe fiyat etiketi değiştiriyorum, yoruldum. Sinirlendim, barkod sistemini kaldırdım.”

‘TEFECİLERİN ELİNE DÜŞTÜK’
Ekonomik sıkıntı çektiğini de ifade eden esnaf, “Tefecilerin eline düştük. Ciddi anlamda tefecilerden mal alıyoruz. Öyle bir pozisyona geldik” dedi.

‘HER GÜN ZAM’
Tekstil mağazası esnafı, “Geçen hafta 50 lirayı aldığım gömleği, ‘Zamlı satın' diyorlar çünkü önümüzdeki hafta 65 olacak. Her hafta sürekli bir zam geliyor” diye yakındı.

‘İNANILMAZ ZAM VAR YÜZDE 100’
Fiyatların yüksekliğinden yakınan esnaf, “Ürünlere yüzde 100'e varan zamlar geldi. Biz bunu müşterilerimize yansıtamıyoruz. Senede bir kere zam yapabiliyoruz. Fedakarlık yaptığımız ürünlerin hepsi her hafta değişiyor” derken bir başka esnaf ise, “Ben ürünleri alırken zorlanıyorum. Her şeye inanılmaz zam geldi. Kahve örneğin yüzde 100 arttı” ifadelerini kullandı.

'SARAY HALKTAN KOPMUŞ'
Çözüm olarak kurallı işleyecek ekonomik sistemi, mecliste yapılacak güçlü bir parlamenter demokrasi ile ekonomide ortak akıl uygulanmasını gösteren CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, ziyaret sonrasında şu açıklamayı yaptı;

‘SARAY’DA HERKESE PARA VAR HALK YOK, BU SİSTEM DEĞİŞECEK’

* Şu an mecliste 2022 Saray bütçesi görüşülüyor. Neden saray bütçesi diyorum. Çünkü bütçe sarayda hazırlanıp meclise geliyor. Bütçede saraya para var, faiz lobilerine para var, saray yandaşlarına para ama bunca yangını göğüsleyen halka para yok. Asgari ücret açlık sınırının altındayken, saraya 4 milyarlık bütçe ayrılmış, Cumhurbaşkanı kendine aylık 100 bin TL maaş almış. Vergilere neredeyse yüzde 20 oranında artacak deniliyor. Saraya maaş, halka vergi. Buna mahkum değiliz. Biz parlamenter demokrasi istiyoruz. Çünkü ancak o zaman saraylara gömülen para halka verilecek.”

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ