Reklamlar
Anasayfa » Haber
17 Temmuz 2017 ( 285 görüntülenme )

FLAŞ!.. İRAN'DAN RUSYA'YA BÜYÜK KIYAK!

PETROL GAZ SAHASINDA RUSLARA İMTİYAZ

İran'ın güneybatısındaki iki sahada yapılacak petrol araştırmaları için Rus Zarubezhneft petrol şirketiyle anlaşma imzalandı. 

İran'ın güneybatısında yer alan Huzistan eyaletindeki Şadgan ve Rag Safid sahalarında petrol ve gaz araştırmaları, Rus Petrol Şirketi Zarubezhneft'e devredildi. İran resmi haber ajansının (İRNA) İran Milli Petrol Şirketi'ne (NIOC) dayandırdığı haberine göre, Zarubezhneft ile imzalanan anlaşmayla, Şadgan ve Rag Safid sahalarındaki gaz ve petrol araştırmaları Rus şirkete verildi.

Anlaşma gereği, Zarubezhneft şirketinin Huzistan eyaletinde yer alan sahaların geliştirilmesi ve petrol araştırmaları için projelerini en geç 9 ay içerisinde NIOC'ye sunması gerekiyor. 

RUSLARA PETROL SAHASINDA BÜYÜK İMTİYAZ

İran, petrol anlaşmaları için getirdiği yeni model "Iran Petroleum Contract" (IPC) kapsamında, 100 milyar dolar değerinde olan 49 petrol ve doğal gaz sahasını yabancı yatırımcılara açmıştı. Bugün imzalanan mutabakatın, Rus Zarubezhneft şirketi ile yapılan 8'inci anlaşma olduğu kaydedilirken, Rusya'nın Gazprom ve Russneft şirketleriyle de petrol araştırmaları konusunda varılan mutabakatların henüz imza aşamasına geçmediği belirtiliyor.

NIOC, iki hafta önce, bölgenin en büyük doğal gaz sahası Güney Pars'ın 11. safhasının geliştirilmesi için Fransız petrol şirketi Total ile anlaşma imzalamıştı.

Kaynak: ajanslar

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Diyarbakır Valiliği'nden ÜRPERTİCİ İTİRAF! SARALLARA ŞOK!.. RUSYA ve İRAN'a UYARI!.. MHP'den 'Devlet Bahçeli' Açıklaması ÖĞRENCİLER KİME GÜVENECEĞİNİ ŞAŞIRDI... Kuzu konuştu: Partiler Üstü Bir Dava Adamıyım İstanbul’un göbeğinde ‘hilafet’ toplantısı Irak'ta İntihar Saldırısı!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Meteorolojiden UYARI!