AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye'nin son 15 yılda yoksullukla mücadelede en başarılı ülke olduğunu iddia etti. İşsizlik rakamları ise tersini ortaya koyuyor.

Kardeşlerine devlette iş bulması ile tartışma konusu olan AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Van’da bir otelde düzenlenen 'AKP Sosyal Politikalar Başkanlığı Bölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, AKP’nin kurulduğu günden bu yana sosyal politikalara büyük önem verdiğini belirterek, sosyal politikalar merkezine insanı koyduklarını belirtti.

‘ULUSLARARASI ARENA BİZİ TAKDİR EDİYOR’

Kaya, “Müreffeh toplum hedefine ulaşılması için atılan her adım gibi mağdurlara, mazlumlara, yetimlere, ihtiyaç sahiplerine dokunan her konuda da çalışmamız gerektiğine inanıyoruz. Hükümetlerimiz döneminde yoksullukla mücadelede, özellikle uluslararası arenanın da hakkımızı teslim ettiği bir başarıyı yakalamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ülke olarak ekonomi alanında sağlanan büyümeyle birlikte sosyal yardımlara çok daha fazla mali kaynak aktarmış durumdayız. Böylece daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşmayı başardık” diye konuştu.

‘YOKSULLUKLA MÜCADELEDE TÜRKİYE LİDER’
Kaya, “2018 Dünya Bankası raporunda Türkiye, son 15 yılda yoksullukla mücadelede en başarılı ülke olmuş durumda. Yoksulluğu en fazla azaltan ülke olduğumuzu Dünya Bankası 2018 raporunda teyit etti. Dolayısıyla gerçekleri vatandaşlarımız arasında dolaşırken de görüyoruz. Ama gerçekleri çarpıtmak isteyenlere de uluslararası raporlardaki ispatlarla çok güçlü cevaplar verebiliriz.” diye konuştu.

İŞSİZLİK RAKAMLARI AKSİNİ SÖYLÜYOR

Kaya, Türkiye’nin son 15 yılda yoksullukla mücadelede en başarılı ülke olduğunu iddia ederken, Ağustos 2019 verilerine göre işsizlik geçen yılın aynı ayına göre 2.9 puanlık artış ile yüzde 14 olmuştu. İşsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bine yükseldi. İşsizlik oranı son 15 yılın zirvesine çıktı.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ