Genel
08 Ağustos 2018 ( 1021 görüntülenme )

İKİLİM DEĞİŞİKLİĞİ TÜM DÜNYADA ALARM VERİYOR!

İklim değişikliği tüm dünyada alarm veriyor. Araştırmacılar, gelecek yıllarda yüksek sıcaklıklara ve deniz seviyelerinin yükselmesine yol açacak eşiğin aşılacağını söylüyor. Özellikle karbon salınımının etkili olacağı bu değişiklik için “geri dönüşü olmayan bir yola girmiş olabiliriz” deniyor. BBC’de yer alan ve uluslararası bir araştırmaya dayandırılan habere göre bu senaryo küresel ortalama sıcaklıkların 2 derece artmasıyla yaşanacak.

Stockholm Direnç Merkezi’nden Prof. Johan Rockström yaptığı açıklamada “Söylediğimiz şu, iki derecelik ısınma noktasına gelirsek, kontrol mekanizmasını dünyanın kendisine vermiş oluruz. Şu anda kontrol bizde ama iki dereceyi geçersek, dünyanın çeşitli sistemlerinin dosttan düşmana dönüştüklerini görürüz. Kaderimizi dengesini kaybetmiş bir dünya sistemine teslim ederiz” dedi.

Önümüzdeki 10 ila 20 yıl içinde gerçekleşecek ısınma, doğal hayatın insan yaşamı üzerine kötü sonuçlar yaratacağı öngörülüyor. Tusunamiler, aşırı yağmurlar, taşkınlar, susuzluk ve kuraklık, orman yangınları bu kötü sonuçların başında sıralanıyor.

Ormanlar, Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki buzullar ve okyanus yüzeyindeki metan hidratlar insanları karbon salınımının kötü etkilerinden, dünyayı da sıcaklık artışından koruyor. Ama hızlı eriyen buzullar, yanan ya da insan eliyle yok edilen ormanlar tablodaki dengeyi bozuyor. Kaygılanan şey, bu denge tamamen bozulursa atmosfere büyük miktarda karbon yayılması ve diğerlerinin de domino etkisiyle bunu takip etmesi.

kaynak:ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ