Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2018 yılı Aralık ayı ve 2018 geneli nakit akışı verilerini açıkladı. Hazine nakit dengesi aralıkta 23,73 milyar TL, 2018 genelinde ise 70,35 milyar TL açık verdi.

HAZİNEDE 70 MİLYAR DOLAR AÇIK

Yapılan açıklamaya göre; nakit dengesi 2018 yılı Aralık ayında 23,73 milyar TL açık verdi. Bu dönemde faiz dışı dengede açık 22,29 milyar TL oldu. Nakit dengesi 2018 yılı genelinde ise 70,35 milyar TL açık olarak gerçekleşti. Faiz dışı dengede açık 6,21 milyar TL oldu.

BU TABLODA ZİRAAT BANKASI KREDİSİ NE ANLAMA GELİYOR?

Kredi kartı borç yapılandırmasında faiz oranları belli oldu. Buna göre faiz oranları 24 aya kadar yüzde 1.10, 60 aya kadar 1.20 olacak. Türkiye'de 132 milyar liralık kredi kartı borcu olduğunu söyleyen Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu yaptığı açıklamada, "Olay makarnadan kredi, kartına döndüğüne göre, oyları bayağı bir düştü herhalde! " ifadelerini kullandı.

Ziraat Bankası borç kapama kredisi Türkiye’de gündem oldu. Kredi kartı borç yapılandırmasında faiz 24 aya kadar yüzde 1.10, 60 aya kadar 1.20 olacak. Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu;

‘MERKEZ BANKASI PARA BASAR, ACISI BİZE ÇIKAR’

“Olay makarnadan kredi kartına döndüğüne göre, oyları bayağı bir düştü herhalde! Tam 16 yıldır İktidarda olan partinin seçime 3 ay kala kredi kartı borçlularını düşünmesi… Nedir Türkçe meali? Bildiğin seçim rüşveti! Ülkede 132 milyar liralık kredi kartı borcu var. Bu meblağ Ziraat Bankası'nın boyunu aşar. Aşar da ne olur? Görev zararı yazar. Merkez Bankası da para basar… Tabii ki bu tatlı tatlı yedirmenin acı acı faturası çıkar!”

NELER OLUYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenlerin mevcut borçlarını ödemesi için imkan sağlıyoruz. Ziraat Bankası aracılığı ile ödeme güçlüğü çeken vatandaşın borcu tek bir çatı altında toplanacak. Ziraat’ten çekeceği borcu ile borcu kapatacak. Aylık gelirine uygun bu borcu ödeyecek” dedi.

103.4 MİLYAR TL BORÇ VAR

Kredi kartı borç yapılandırmasında faiz 24 aya kadar yüzde 1.10, 60 aya kadar 1.20 olacak. Hali hazırda ihtiyaç kredisi çekmek için Ziraat Bankası 24 aya yüzde 2.35 faiz istiyordu. Kredi Kartı Kredisi Türkiye'de gündem oldu. Kredi kartı borçluları için oluşturulan paketin ismi ‘Birleştiren İhtiyaç Kredisi’ olarak açıklandı. BDDK verilerine göre Türkiye’deki kredi kartı borcu tutarı 2018 sonu itibariyle 103.4 milyar TL. Bankadan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

‘KREDİ BORCUNU ÖDEME GÜÇLÜĞÜ ÇEKENLER İÇİN’

“Ziraat Bankası, kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte yeni bir uygulama başlatmıştır. Uygulama, Ziraat Bankası'na kredi kartı borcu bulunan müşterilerin yanı sıra diğer bankalara kredi kartı borcu bulunan ve ödeme güçlüğü çeken vatandaşlarımızı da kapsayacaktır. Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile bireysel müşterilerimize Bankamızdaki ve diğer bankalardaki kredi kartı borçlarını gelirlerine uygun ödeme planı altında, uygun koşullarda birleştirme imkânı sunulmaktadır.”

‘UYGUN FAİZ ORANLARI GETİRİLİYOR’

“Söz konusu ürün ile gerek Ziraat Bankası müşterilerinin, gerekse diğer banka müşterilerinin borçluluk düzeylerinin dengelenmesi, finansal yapılarının daha sağlıklı ve yönetilebilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Birleştiren İhtiyaç Kredisi kredi kartlarına uygulanan aylık faiz oranlarından çok daha uygun şartlar ile 24 aya kadar aylık %1,10 ve 60 aya kadar aylık %1,20 faiz oranlarıyla müşterilerimize sunulmaktadır.”

‘31 ARALIK 2018’E KADAR OLAN BORÇLAR KAPSAMDA’

“31 Aralık 2018 tarihi itibariyle nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması nedeniyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan veya gecikmede olan vatandaşlarımızın üzerindeki anapara ve faiz yükü Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile azaltılarak uygun vade seçenekleri ile kredi kartı borçları ödenebilir hale getirilecektir. Birleştiren İhtiyaç Kredisi başvuruları Şubelerimiz aracılığı ile yapılabilecektir.”

2 AY ÖNCE DIŞ YAPILANDIRMALAR SONLANDI

Bazı özel bankalar da, geçtiğimiz aylara kadar ‘dış borç yapılandırması’ adı altında, müşterilerinin başka bankalara olan ‘kredi kartı ve nakit avans’ borçları için ‘yapılandırma kredisi’ veriyordu. Ancak edinilen bilgilere göre 2 ay evvel bankalar bu uygulamayı sonlandırdı. Sözcü’ye konuşan özel bir banka çalışanı, “Şu anda bir müşteri ‘Başka bankaya kredi kartı borcum var ve ödemekte güçlük çekiyorum’ diyerek kredi talebinde bulunursa, cevabı yüzde 99 olumsuz olur” diye konuştu.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ