Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, kendisi için 'öldüklerinde cesetleri camilerimize sokulmasın' diyen Ebubekir Sifil'i yazısında eleştirmiş, Sifil'in şikayeti üzerine de hakkında hakaret davası açılmıştı. Bugün ilk duruşmaya çıkan Özdil, "Yazımın içeriğinde geçen ‘yobaz' kelimesi, hakaret olarak algılanmış. Ancak ben yazı içeriğindeki ‘yobaz' kelimesini Türk Dil Kurumunun tanımladığı şekilde kullandım. Müştekiye hakaret etme kastım yoktur." dedi.

YILMAZ ÖZDİL’İN ‘YOBAZIN TEHDİDİ’ YAZISINA DAVA
SÖZCÜ yazarı Yılmaz Özdil, kendisi için, ‘Öldüklerinde cesetleri camilerimize sokulmasın’ diyen Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sifil’e yönelik, ‘Yobazın tehdidi’ başlıklı yazı kaleme almıştı. Sifil, Özdil’in, bu yazıda kendisine hakaret ettiğini öne sürmüş ve şikayetçi olmuştu. Şikayeti değerlendiren savcılık, Yılmaz Özdil hakkında, ‘basın-yayın yoluyla hakaret’ suçundan 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

DAVA BAŞLADI
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Yılmaz Özdil, avukatları Celal Ülgen, İsmail Yılmaz ve Deniz Şener ile katıldı. Ebubekir Sifil'in gelmediği duruşmada avukatı hazır bulundu. 

YOBAZ DEMEK BAĞNAZ BASKICI DEMEK
Savunma yapan Yılmaz Özdil, suçlamaları kabul etmediğini önceki savunmalarını ve avukatının verdiği yazılı beyan dilekçesini tekrar ettiğini ifade ederek, “Yazmış olduğum, iddianameye konu yazı içeriğinde hakaret içeren unsurlar olduğunu düşünmüyorum. Yazımın içeriğinde geçen ‘yobaz' kelimesi, hakaret olarak algılanmış. Ancak ben yazı içeriğindeki ‘yobaz' kelimesini Türk Dil Kurumunun tanımladığı şekilde kullandım. Müştekiye hakaret etme kastım yoktur. Yazıyı yazma amacım, müştekinin bana yapmış olduğu hakarete yönelikti. Müşteki ile kişisel bir husumetim yoktur. Yobaz kelimesini kavramsal olarak yazımda irdeledim” diyerek beraatını talep etti.

‘BU GİDİŞLE HUKUK BÜROSUNDA İŞE BAŞLAYACAĞIM’

Yılmaz Özdil, duruşma sonrası sosyal medya hesabından, “Gazetecilik mücadelemizde bizi asla yalnız bırakmayan, varlığıyla onur duyduğum Celal Ülgen, İsmail Yılmaz ve Deniz Şener’le yine bir adliye hatırası… Bu gidişle Celal ağabeyin hukuk bürosunda işe başlayacağım :)))” şeklinde paylaşımda bulundu.

Mahkeme, Ebubekir Sifil'in bir sonraki duruşmada hazır edilmesi ve eksik hususların giderilmesi için duruşmayı 2022'nin Şubat ayına erteledi.

Kaynak: Ajanslar/Yılmaz Özdil

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ