3799 görüntülenme10 Haziran 2019
2014’te IŞİD’e biat eden ve daha sonra cihatçı Ceyş’ul İzze komutanı olan Abdülbasit el-Saruti için Reyhanlı Tevhid Camii’nde kitlesel bir cenaze töreni düzenlendi.

2014’te IŞİD’e biat eden ve daha sonra cihatçı Ceyş’ul İzze komutanı olan Abdülbasit el-Sarut, Suriye ordusuyla girdiği çatışmada yaralanmasının ardından getirildiği Hatay’daki hastanede 8 Haziran’da öldü. Sendika.org’un haberine göre El-Sarut için Reyhanlı Tevhid Camii’nde kitlesel bir cenaze töreni düzenlendi.

KAYMAKAM: TEKRARINA İZİN VERMEYECEĞİZ’


Cenaze daha sonra sonra tekbirlerle Suriye’ye gönderildi. Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Suriyeli muhaliflerin komutanlarından birinin cenazesinin, konvoy şeklinde Suriye bayraklarıyla ve sloganlarla izinsiz gösteriye dönüştürülmesi kabul edilemez. Bu tür provokasyonlara açık eylemlere müsaade edilmeyeceğinin bilinmesini rica ederim” ifadelerini kullandı.

Çobanoğlu, soru üzerine “Tekrarına müsaade etmeyeceğiz” dedi. 2012’de ortaya çıkan görüntülerde El-Sarut’un “Alevilerin kökünü kazıyacağız” dediği ileri sürülmüştü.

‘HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’ YAZILI ÖRTÜ

Reuters ajansı, dün ölen Sarut’un bugün Türkiye’den Suriye’ye araba ve motosikletlerden oluşan bir konvoy ile taşındığı bilgisini geçti. Sendika.org sitesi ise eski IŞİD’ci için Reyhanlı’da kitlesel bir tören düzenlendiği görüntüleri paylaştı. Görüntülerde yüzlerce kişi tekbir getirirken, Sarut’un tabutunun Hatay Büyükşehir Belediyesi yazılı örtüye sarılmış olması dikkat çekti.

Kaynak: Cumhuriyet/ Duvar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ