Politika
06 Temmuz 2021 ( 3848 görüntülenme )

Gece Yarısı 'Gittiler'

Afgan yetkililere göre, Amerikan askerleri, Afganistan’ın Bagram üssünden sessiz sedasız biçimde ayrıldı.

‘SESSİZ SEDASIZ ÇEKİLDİLER’
Bagram Hava Üssü’nün yeni Afgan komutanı, Amerikalılar’ın, 20 yıldır bulundukları üsten, gece saatlerinde, ışıkları kapatıp kendilerine veda etmeden sessizce ayrıldıklarını söyledi. Kendisine bu konuda bilgi verilmeyen yeni Afgan komutan, bu durumdan iki saat sonra haberdar olduğunu belirtti. Amerika, Cuma günü, askerlerinin 20 yıldır Taleban ve El-Kaide’ye verdiği savaşı yönettiği üssü terk ettiğini açıklamıştı. ABD, Ağustos ayı sonunda tüm birliklerini Afganistan’dan çekmeyi hedefliyor.

‘ÇEKİLMENİN FARKINA SONRADAN VARDILAR’
Bagram üssünün yeni Afgan komutanı Mir Asadullah Kohistani, Amerikan askerlerinin ayrılmasından sonra, 5 Temmuz’da Associated Press haber ajansına verdiği özel söyleşide, “Amerikalılar’ın üssü terk ettiğine dair bazı dedikodular duyduk. Sabah saat 7.00 gibi bu söylentinin doğru olduğunu anladık” dedi.

‘YAĞMACILAR ÜSSE GİRDİ’
Afgan yetkililere göre, Amerikan askerlerinin üsten sessizce ayrılması sonrasında, bir grup yağmacı askeri barakalara tek tek girdi, dev boyuttaki çadır depoları yağmaladı. Bu grup, daha sonra Afgan askerleri tarafından bölgeden çıkarıldı. 10 yıllık asker, Abdul Rauf, "Önce Taleba üsse girdi, sandık," diyerek duruma ilişkin ilk tespitlerini aktardı.

‘5 BİN KİŞİLİK HAPİSHANE’
Üssün Afgan komutanı Kohistani, Afgan güvenlik birimlerinin, son zamanlarda bölgede edindiği kazanımlara rağmen, üssü koruyabileceğinden emin. Bagram’da, çoğu Taleban militanı olan 5000 bin kişinin kaldığı bir hapishane de bulunuyor.

TALEBAN İLERLERKEN AFGAN GÜÇLERİ TACİKİSTAN’A KAÇIYOR
Bu arada özellikle, ülkenin kuzeyinde birçok bölge yeniden Taleban’ın kontroluna geçti. Son iki günde, yüzlerce Afgan askeri, Taleban’la savaşmak yerine sınırdan Tacikistan’a kaçtı.

‘TÜRK ASKERİ GİDECEK Mİ’
Taleban, Amerikan ve NATO birliklerinin çekilmeye başlamasından sonra, bölgede kazanımlar elde etmeye başladı. Geçen hafta itibariyle, NATO birliklerinin çoğu çekilmiş durumda. Afganistan’dan en son Kabil’deki havaalanını koruyan askerlerin ayrılması bekleniyor. Havaalanının Türk askerleri tarafından korunması konusundaki müzakereler ise sürüyor.

‘GERİDE YİYECEK İÇECEK ARAÇ TEÇHİZAT KALDI’
Üssü basına açan Afgan komutan Kohistani, Amerikan askerlerinin geride en az 3 milyon 500 bin adetlik envanter bıraktığını söyledi. Bunlar arasında onbinlerce şişe su, enerji içecekleri, hazır yemek bulunuyor. Kapı kolu, pencere ve telefon gibi ürünler de geride bırakılanlar arasında. Amerikan ordusu, ayrıca, binlerce sivil araç ve yüzlerce zırhlı araç bıraktı. Afgan komutan, Amerikan birliklerinin kendilerine, küçük silah ve cephanelik bıraktığını, ancak ağır silahları götürdüklerini söyledi. Ağır silahların mühimmatı ise, askerler ayrılmadan imha edildi.

Kaynak: Ajans VOA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ