Devlet eski Bakanı Rıfat Serdaroğlu, şahsi blogunda tanzim satışlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Serdaroğlu, "17 yıllık AKP iktidarının sonunda, AKP’nin kendi üreticisine ve kendi komisyoncularına, Belediyeler eliyle savaş açması bir utanç örneğidir" dedi.

Serdaroğlu, "Saman dahil yüzlerce tarım ürününü ithal edip yabancı çiftçiyi destekleyeceksiniz. Fiyatlar fırlayınca, vatandaşınızın karşısına, kira ödemeyen-işçi parası ödemeyen- nakliye ücreti ödemeyen-vergi vermeyen Belediyelerle çıkacaksınız! Yazıklar olsun…" diyerek sözlerine şöyle devam etti;

‘HAZİNEDE PARA YOK, ŞİMDİ VATANDAŞIN PARASINI ALIYORLAR’

"AKP hangi işi planlayarak, uzmanlığa ve bilime saygı duyarak yaptı ki? Sağ cep kasa, sol cep muhasebe, en yetkili uzmanlar Reyiz, ev halkı ve sülale! Bir kişi “Ben her şeyi bilirim” diyorsa, bilin ki orada mutlaka kaos olur. En son rezaleti, İstanbul-Kartal’da yaşadık. Hazinede para kalmayınca, kurnazlık edip vatandaşın parasını alacaksınız, sonra da sağlam olmayan binaya ruhsat vereceksiniz. Ne bir denetim ne bir uyarı! Modern Devlete yakışmayan bir ilkellik…”

‘YERLİ TOHUMA SET ÇEKMEK EN BÜYÜK KÖTÜLÜKTÜR’


“Gelelim tarım ürünlerine; Çoban Ateşi Hareketinin uzmanlarının raporuna göre;-Sorunların çözümü için olayın bütününü irdelememiz ve her adımda karşılaşılan küçük ya da büyük aksaklıkların tamamının çözümünü sağlamamız gerekir. Tarımın başlangıcı damızlık yerli tohumdur. 

Bitkisel ve hayvansal üretimde kendi damızlık tohumunuz yoksa, ne kadar iyi şartlara sahip olsanız da verimli bir üretim yapamazsınız. AKP’nin tohum kartellerine boyun eğip, yerli tohumu yasa ile yasaklaması ihanetle eşdeğerdir.”

‘İTHALATLA YERLİ ÇİFTÇİ DESTEKLEMEK BİZİ MUHTAÇ EDER’

“Girdilerinin çoğu ithal olan tarım sektöründe (enerji-gübre-ilaç-tohum) dışa bağımlılık, tarımınızı bitirir. Cumhuriyetin yaptığı fabrikaları (şeker-gübre) satarsanız, kendi çiftçinizi değil, yabancı ülke çiftçilerini onlardan mal alıp desteklerseniz, sonuçta bir lokma ekmeğe muhtaç olursunuz. Ülkemizdeki tarım mekanizasyonu son derece yetersizdir. Tarım arazilerinin miras hukuku ile sürekli parçalanmasıyla endüstriyel üretim olanaksızdır.”

‘YERLİ ÜRETİCİNİN ÜRÜNLERİNİ UCUZA TAŞLIMAK ZORUNDASINIZ’

“Üretimin kalitesi, standardizasyonu ve sınıflandırılması sağlanmalı, bunun için paketleme, soğuk hava tesisleri zorunlu hale getirilmeli ve tarla ile Pazar arasındaki fire en aza indirilmelidir. Kara taşımacılığı ile oluşan yüksek navlun maliyetleri alternatif yollarla ekonomikleştirilmelidir. Adana-Antalya’dan meyve-sebze yüklü kamyonlar, büyükşehirlere trenle taşınmalıdır. Böylece hem taşıma ücretleri minimuma inecek hem de Avrupa ülkelerine daha çabuk ulaşım sağlanmış olacaktır.Yollarda trafiğin rahatlaması da cabası!”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ