Ana Sayfa
26 Mayıs 2022 ( 107 görüntülenme )

'Escobar'ı Geçtiniz' dedi.. 'Kritik Önerge Düşürüldü'

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP’nin “FETÖ borsası iddialarının araştırılması” amacıyla verdiği önergenin doğrudan gündeme alınmasına ilişkin grup önerisi görüşüldü. CHP Grubu adına söz alan Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, şöyle konuştu:

'HÂKİM, SAVCI, KAYMAKAM VE VALİLERİN İSİMLERİ VAR'
“Yine yargı kararlarını, yine yargıyı, bürokrasiyi, devlet yönetimini konuşmak durumundayız. Biz de isteriz ki yargı kararları, yargıçlar, bürokratlar, devleti yöneten insanları biz konuşmayalım. Diyarbakır'daki bir olayı anlatmak isterim. 2016'da başlayan bir soruşturma. Bir kuyumculuk şirketi olarak. Bu şirketler, düzenli olarak para alışverişinde bulunan hâkim ve savcılar var, valiler var, kaymakamlar var, eski İçişleri Bakanı var. “

‘ORTADA RAPOR VAR İSİMLERLE VAR PARA VAR YARGILAMA YOK’

“MASAK bir inceleme yapıyor, savcılık koordineli bir şekilde olayı inceliyor. Zülküf Ortaç’a gönderilen paralar, tek tek belirlenmiş. Şu anda görevdeki hakimlerin isimleri var, valilerin isimleri var, kaymakamların isimleri var. HSK bir araştırma yapıyor, soruşturma yapıyor. Herkes ortak bir yargılama bekliyor.”

‘TRAFİK ÇÖZÜLMÜYOR AMA YARGIÇLAR SAVILAR TERFİ EDİYOR’
“ İlginç bir durum var, hâkim ve savcıların sayısı çok fazla, sadece ceza hakimler var. Soruşturmanın sonucuna baktığımız zaman ne çıkıyor ortaya? Kuyumcu hakkında dolandırıcılıktan iddianame düzenleniyor. Peki bu hâkim, savcı, valiler ne yapıyor şu anda? Biri başsavcı oluyor. Şu anda görevde, ilini söylemek istemiyorum. Biri ağır ceza başkanı oluyor. Valiler terfi ediyor. Kaymakamlar daha büyük ilçelere gidiyor.”

'PİSLİĞİ HALI ALTINA ATIYORSUNUZ'

“Bu devleti, bu kirliliği, bu yapıyı eleştirdiğimiz zaman biz niye suçlu oluyoruz? Yargının, Meclis’in görevi bu kirliliği araştırmak değil mi? Ama araştıramıyoruz, izin vermiyorsunuz. Pisliği sürekli halının altına atıyorsunuz.”

'DÜNYADAKİ KARA PARACILAR UFKUNU GENİŞLETTİNİZ'

“Bir vakıf 60 milyon dolar toplar, bunu ABD’ye yollar, nereden toplar, niye toplar sorgulamazsınız. 60 milyon dolar küçük para mı? Bu kuyumculuk olayındaki paralar küçük olay mı? Bunlar çok büyük para bize göre. Türkiye'nin ufkunu hukuk ve adalet anlamında açmadınız ama dünyadaki kara paracıların ufkunu genişlettiniz.”

‘AKTÖRLER BELLİ SENARYO BELİ SİZ ESCOBAR’I GEÇTİNİZ’
“ Türkiye, kara para, kirli para cenneti olmuş. Buna bürokrat ve yargıçlar bulaşmış. Biz ve yargı bunları soruşturamıyoruz, bunları gündeme getirdiğimiz zaman suçlanıyoruz. Olmaz. Yazık. Geldiğimiz noktada durum şu; Pablo Escobar’a rahmet okutuyorsunuz. Aktörler belli. Senaryo belli. Siz Escobar’ı geçtiniz.”

AKP VE MHP OYLARIYLA ÖNERGE REDDEDİLDİ
TBMM Genel Kurulu’nda, CHP’nin “FETÖ borsası iddialarının araştırılması” amacıyla verdiği önerge, yapılan konuşmalar sonrasında AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

ESCOBAR KİM
Pablo Escobar, 1949 ile 1993 yılları arasında Kolombiya’da yaşamış bir uyuşturucu baronudur. 1970’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’ne gizlice soktuğu ve sattığı kokain ile inanılmaz bir zenginliğe sahip olmuştur.

Kaynak: Ajanslar/ KRT Tv

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ