7095 görüntülenme26 Mart 2020
Koronavirüs ile mücadele kapsamında #HayatEveSığar ve #EvdeKal kampanyalarına rağmen birçok alanda olduğu gibi inşaat işçileri de çalışmak zorunda kalıyor. Uygunsuz şartlarda çalışan inşaat işçileri yemekhanelerde hiçbir önlem almadan yemek yerken, kaldıkları yerlerde ise hijyen koşulları sağlanmıyor. Bazı işçilere ise bu süreçte öğlen yemeği olarak ekmek arası ıspanak verildi.

SOSYAL TEMAS SINIRI AŞILDI
İnşaat-İş Sendikası tarafından paylaşılan görüntülerde Emaar şantiyesinde çalışan işçilerin sağlıksız yemekhane görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde işçiler, “Bir masada dört kişi yemek yiyorlar. Bu adamlar nasıl hastalık kapmasın?” diyerek duruma tepki gösterdi. İşçilere destek veren İnşaat-İş Sendikası yemekhanedeki görüntüler için, “Emaar şantiyesinde olası salgın yayılmasından ve ölümlerden Emaar Tav-Sera yönetimi sorumludur” ifadelerini kullandı.

ÖNLEM YOK
Sendika yetkilileri, “İşçi arkadaşlarımız kaygı içerisinde şantiyede ve koğuşlarında kalıyorlar ve gün içinde kullandıkları ortak alanlarda bulunmaktan çok endişelenmekteler. Gruplar halinde işlerinden ayrılıp memleketlerine dönenler olurken aç kalma kaygısından dolayı da zorunlu olarak çalışan işçi arkadaşlarımızda bir hayli fazla” dedi. Sendika yetkilileri taleplerinin ise “Esas olarak şantiyenin kapatılması ve işçilerin ücretli izne çıkarılmaları” olarak açıkladı.

ISPANAK İYEN İŞÇİ: HAKKIMIZI ARADIM, İŞTEN ÇIKARDILAR
Sağlıksız çalışma koşullarına bir örnek de Bakırköy meydan metro şantiyesi oldu. Şantiyede çalışan işçilere geçtiğimiz salı günü öğlen yemeği olarak ekmek arası ıspanak gönderildi. Yemeği kabul etmeyen işçilerden Bedirhan Aslan bunu sosyal medya hesabından paylaşınca işten çıkartıldı.

Aslan, “2 gün önce biz işçilere ekmek arası ıspanak gönderdiler tüm işçiler o yemeği yemediler çöpe gitti hepsi. Sabah 8, akşam7 çalışıyoruz o zor koşullar altında bende bunu sosyal medyada paylaştım hakkımızı aradım. Bunu gündeme getirdiğim için de şirket bayburt grup benim çıkışımı verdi. Yol ücreti vermediler maaşı bekle dediler ve aynı gün şantiyeye terket dediler” diyerek yaşadıklarını anlattı. Aslan, bu süreçte işsiz kaldığı için de ayrı mağdur olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ