Ana Sayfa
12 Şubat 2019 ( 1044 görüntülenme )

Erdoğan 'NELER VERDİK NELER' dedi... KOYUN KUZU ŞAŞKIN!..

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre, kırmızı et üretimi 2018 yılının son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 12,1 azalırken, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 23,5 düştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan Çorum'da partisinin düzenlediği mitingde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, " Bay Kemal çiftçinin toprağını elinden aldınız diyor, eline diline dursun be. Gel bakayım neler vermişiz. " ifadesini kullandı.

Son istatistikler Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin halka “Az et yiyin” önerisinde bulunduğu dönemde, kırmızı et tüketiminin yüzde 12 düştüğünü gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) rakamlarında tüketim bilgisi yer almadı ancak, fiyatın yükselmesine rağmen üreticinin arzı artırmaması, tüketicilerin bakanın tavsiyesine uyduğunu gösterdi. Bununla birlikte döneme ilişkin ithalat istatistikleri de bulunmuyor.

BAKAN PAKDEMİRLİ: ‘AZ ET YİYİN’

Pakdemirli et fiyatlarındaki astronomik oranda artışın tartışıldığı ve ucuzluk için ithalatın yoğunlaştığı günlerde (13 Kasım) şunları söylemişti: “Eti biraz daha az yersek bu iş çözülecek. Diyetisyenler de bunu öneriyor.”

KOYUN ETİ ÜRETİMİ SIĞIRA GÖRE DÖRT KAT FAZLA DÜŞMÜŞ


TÜİK, bakanın konuştuğu dönemi içine alan yılın son çeyreğini (ekim, kasım, aralık) içine alan et üretim istatistiklerini yayınladı:

-2018 yılı dördüncü çeyreğinde kırmızı et üretimi, kurban bayramının içinde olduğu bir önceki çeyreğe göre yüzde 23.5 azaldı.
-Tüketim bir önceki yılın aynı çeyreğine göre de yüzde 12.1 düşüşle, 259 bin 672 ton olarak kayda geçti.

-Toplam kırmızı et üretimi içinde sadece kesimhanelerde üretilen kırmızı et miktarı ise 185 bin 324 ton oldu.-Sığır eti üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 21.8, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7.8 azaldı.

-Koyun eti üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 37.3, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 31.2 azaldı.
-Türkiye’de toplam kırmızı et üretimi, geçen yılın dördüncü çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12.1 azalarak 259 bin 672 ton olarak tahmin edildi.

Erdoğan: 'ELİNE DİLİNE DURSUN BE, NELER VERDİK NELER'


Cumhurbaşkanı Erdoğan Çorum'da partisinin düzenlediği mitingde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, " Bay Kemal çiftçinin toprağını elinden aldınız diyor, eline diline dursun be. Gel bakayım neler vermişiz. " ifadesini kullandı. Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi;

‘ELİNE DİLİNE DURSUN BE’

“Bay Kemal çiftçinin toprağını elinden aldınız diyor, eline diline dursun be. Gel bakayım neler vermişiz. Boşuna konuşuyor laf laf.. dedi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ