Somali'nin IMF'ye olan 2.3 milyon SDR borcu (yaklaşık 30 milyon lira) Türkiye tarafından ödendiği Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasının yer aldığı Resmi Gazete ile duyuruldu. Türkiye'nin yaptığı bu jest sonrası dikkat çeken detaylar ortaya çıktı.

SOMALİ’NİN BORCUNU TÜRKİYE ÖDEDİ
Somali Federal Cumhuriyeti'nin Uluslararası Para Fonu(IMF)'na yaklaşık 30 milyon lira olan borcu Türkiye'nin devreye girmesiyle kapatıldı. Somali Adalet Bakanı Abdulkadir Mohamed Nur, "Somali Cumhuriyeti'nin IMF'ye olan birikmiş borcunu kendisinin IMF'den alacağı para karşılığında sildiren Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve onun şahsında dost ve kardeş Türkiye devletine teşekkür ederim" dedi.

ANADOLU AJANSI DUYURDU

Ekonomik krizin her geçen gün daha çok hissedildiği ve Türk Lirası'nın değer kaybettiği bir dönemde Türkiye'nin yaptığı jest akıllara soru işareti getirdi. Tam bir ay önce Anadolu Ajansı "Somali, Mogadişu Limanı için Türk şirketle 14 yıllık imtiyaz anlaşmasına imza attı" başlıklı bir haber servis etti.

ALBAYRAK LİMANI ALDI, IMF’YE BORCU TÜRKİYE ÖDEDİ
Somali'nin başkenti Mogadişu'daki liman, iktidara yakınlığıyla bilenen Albayrak Grubu(aynı zamanda Yeni Şafak Gazetesi'nin sahipleri) tarafından işletmeciliği yapılıyor. Albayrak Grubu'nun Somali Hükümeti ile 14 yıllık liman anlaşması yapmasından 1 ay sonra Türkiye tarafından Somali'ye yapılan 30 milyonluk IMF hibesi dikkat çekti.

Kaynak: Yeniçağ/ Gunboyu

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ