20768 görüntülenme03 Ekim 2020
MHP'den ihraç edildikten sonra bağımsız milletvekili olarak yoluna devam eden Cemal Enginyurt, "Cumhurbaşkanının yetkileri alınmalı. Sembolik bir Cumhurbaşkanı haline getirilmeli. Parlamenter sistem güçlendirilmeli" dedi.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI SEMBOLİK OLMALI’
MHP’den ihraç edilen Ordu Bağımsız Milletvekili Cemal Enginyurt, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Enginyurt, ‘başkanlık sisteminde’ milletvekilliğin bir öneminin kalmadığını, Cumhurbaşkanlığının sembolik olması gerektiğine vurgu yaptı. Enginyurt, şu ifadeleri kullandı:

‘CUMHUR İTTİFAKI’NA ESKİ DESTEK YOK’

* Türkiye’nin milliyetçilik, adalet ve demokrasi noktasında kazanımlarını ve bu noktada daha güçlü hale gelmesi gerektiğine inananlardanım. Şu anki başkanlık sistemi diye ifade edilen sistem yüzde 50+1’e dayanmaktadır. İki aydan bu tarafa bölgede ve Türkiye’nin birçok vilayetinde gezerek gördüm ki Adalet ve Kalkınma Partisi’ne, Cumhur İttifakı’na destek eskisi gibi 50.1 düzeyinde değil.”

‘BAŞKANLIK SİSTEMİNDE MİLLETVEKİLLİĞİNİN BİR ÖNEMİ KALMADI’

“Milletvekilleri dert yanıyor. ‘Bürokratlar bizi dinlemiyor, iş yapamıyoruz, bizi devlet dairelerine almıyorlar’ diyorlar. Buradan ne anlaşılıyor? Başkanlık sisteminde milletvekilliğinin hiçbir önemi kalmadı. Parlamentonun bir önemi kalmadı. İtibar görmüyor. Bakanlar telefona çıkmıyor. Bürokratlar telefona çıkmıyor. Daire başkanları milletvekillerinin söylediklerini ciddiye almıyor. Ama hesabı milletvekili veriyor.”

‘CUMHURBAŞKANI SEMBOLİK OLMALI’

“Parlamenter sistem güçlendirilmiş bir başkanlık olmalı, Cumhurbaşkanı sembolik olmalı, Cumhurbaşkanının yetkileri alınmalı. Sembolik bir Cumhurbaşkanı haline getirilmeli. Parlamenter sistem güçlendirilmeli. Başkanlık sistemi güçlendirilmeli” diyen Enginyurt, böylelikle Türkiye’nin yeniden ayağa kalkacağına inandığını belirtti.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ