Güvenlik
06 Kasım 2018 ( 52080 görüntülenme )

'EMEKLİ KORGENERALİN İDDİASI ANKARA'YA DÜŞTÜ'

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan Genelkurmay İstihbarat Dairesi'nin eski başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, ABD'nin PKK lider kadrosuna yönelik hamlesi ne anlama geldiğini yorumladı.

‘ABD, SURİYE KUZEYİNDEKİ PYD/YPD YÖNETİMİNİ KABUL ETTİRMEK İSTİYOR’

"ABD'nin Türkiye'ye ihtiyacı var" diyerek sözlerine başlayan Pekin, "ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde kurmak istediği devletçiği, bir şekilde Türkiye'ye kabul ettirmek istiyorlar. Bunu sağlamak için Türkiye'nin tehdit algılamalarını kırmaya çalışıyorlar. Bunun için de 'Merak etmeyin, PKK bizim için de terör örgütü. Bunların başlarını biz alıyoruz' mesajı veriyorlar" ifadelerini kullandı.

‘PKK’NIN YERİNE SURİYE KUZEYİNDE YENİ DEVLET GELİYOR’

ABD'nin Türkiye'nin üzerindeki PKK tehdidinin kaldırılmış gibi görünmesini sağlamayı amaçladığına değinen Pekin, "PKK bitiyor ama bunun yanında başka bir devletçik kuruluyor. İsim değiştirmek gibi bir şey söz konusu. ABD'nin Türkiye'ye hem Suriye'nin kuzeyinde ve doğusundaki devletin meşrulaştırılmasında, hem İsrail'in güvenliğinin sağlanmasında, hem de İran'ın ve Rusya'nın çevrelenmesinde ihtiyacı var." dedi.

‘KANDİL GİDİYOR YERİNE BARZANİ VE YPG/PYD GELİYOR’


"Türkiye'nin çoklu dış politika uygulaması ve milli menfaatlerini koruması gerekiyor" ifadeleriyle sözlerine devam eden Pekin, "Durdular durdular niye yaşları 65'e gelmiş elebaşını Türkiye'ye vermeye kalkıyorlar? Bu isimler barış sürecinin önüne geçiyorlardı. HDP'nin Türkiye partisi olmasının önüne geçiyorlardı. Kandil'in hakimiyetini kaldırıyorlar. Büyük ihtimalle bundan sonraki süreçte söz, Suriye'nin kuzeyindeki devletçikte ve Irak'ın kuzeyindeki bir devletçikte olacak." diye konuştu.

'ABD TÜRKİYE'Yİ BOP'UN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İÇİN KULLANMAK İSTİYOR'

Pekin, "Yeni bir barış süreci başlayacak" derken, ABD'nin Türkiye'yi İran'dan petrol ithalatı konusundaki ambargodan muaf tuttuğunu ve Türkiye'yle ABD arasında ciddi krize yol açan Pastör Andrew Brunson'un salıverilmesiyle başlayan yumuşama dalgasını hatırlattı. Pekin, "ABD Türkiye'yi Büyük Ortadoğu Projesi'nin yeniden yapılandırılması ve Rusya ile İran'ın çevrelendirilmesi konusunda kullanmak istiyor." görüşünü ileri sürdü.

'NİYET İYİ DEĞİL, PLANLAR DEĞİŞİYOR’

"Bu yakınlaşma, Türkiye, Rusya ve İran ilişkilerini etkiler mi? Dış politikada Türk yöneticilerin çok daha dikkatli davranması gerekiyor." diyen Pekin, "Rusya'nın nükleer santral yapımından, S — 400 satışına ve İdlib konusuna kadar bir çok konuda Türkiye'ye yönelik hamleleri vardı. İran'la ilişkilerinde de gelişmeler vardı. Türkiye'nin içinde olduğu Astana sisteminin bozulmaması gerektiğini düşünüyorum. ABD'nin niyetinin iyi anlaşılması lazım. Halisane bir niyet yok ortada. Üç teröristbaşına ödül konulması bizim açımızdan iyi bir şey ama altındaki niyete iyi bakmamız lazım." ifadelerini kullandı.

‘ŞİMDİ TÜRKİYE İKİ AYRI DEVLETÇİKLE KARŞI KARŞIYA’

Abdullah Öcalan'ın 1999 yılında Türkiye'ye getirilmesini hatırlatan Pekin, "Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesinden sonra Türkiye PKK'yla barışa zorlandı. O süreç, Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin gelişmesini sağladı. O süreçte Öcalan olsaydı, bölgesel yönetim bölünebilirdi. Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan'ın Türkiye'ye teslim edilmesi, Suriye'nin kuzeyinde ayrı bir devletçik kurulmasını amaçlıyor. Çünkü Karayılan, Bayık ve Kalkan ABD'nin istediklerini yapmıyor olabilirler" görüşünü de savundu.

Pekin, sözlerini şöyle noktaladı:

‘YENİ BOP GELİYOR’

"Yeni bir dönem başlıyor. Yeni dönemde, Suriye'nin yeniden yapılandırılması lafını çok duyacağız. Bunu sağlamak için de, ABD Türkiye'nin rahatlatılmasını sağlayacak tedbirler alıyor".

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ