T24 yazarı Barış Soydan ‘ABD Dolarının neden düştüğünü açıklayıcı bir yazı kaleme aldı. DolarFaiz ilişkisini inceleyerek Dolar’ın düşüşüne bir açıklama getiren Soydan’ın tespitleri şöyle;

‘ABD MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMINI DURDURDU’

“Dolar önceki gün 5.20'nin altını gördü, bu satırları yazdığım dakikalarda 5.19 seviyesinde bulunuyordu. 5 lira seviyelerinden, hatta 5 liranın altından bile söz ediliyor. N'oluyoruz? Mesele esas olarak Amerikan Merkez Bankası'nın faiz politikasındaki değişimden kaynaklanıyor. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, geçen çarşamba gecesi faiz artırımlarına ara vereceklerini açıkladı. Bu da doların ipini çekti.”

‘ABD FAİZ ARTIRIMINI NEDEN DURDURDU’

“İyi de Amerika’nın faiz artırımları neden bu kadar önemli? Nasıl oluyor da, TL’nin dolar karşısındaki değerini Amerika’daki üçbeş merkez bankacısının aldığı kararlar belirliyor? Amerikan Merkez Bankası faiz artırımlarına neden ara verdi?”

‘ABD ÖNCE FAİZLERİ SIFIRLADI VE DOLAR BAŞKA ÜLKELERE GİTTİ’

“Amerikan ve Avrupa Merkez Bankaları, 2008’de dev bankaların batmasına neden olan küresel krizin 1929 benzeri bir buhrana dönmesini engellemek için “parasal genişleme” adı verilen bir program başlatmıştı. Bu program kapsamında Amerika ve Almanya’da faizler reel olarak 0’a kadar indi. Bu şu demek: Paranızı bankaya koyduğunuzda vade sonunda daha az para alıyordunuz. (Çünkü enflasyon paranın erimesine neden oluyordu.)”

'TÜRKİYE YÜKSEK FAİZLE DOLAR ALDI'

"Bu yüzden trilyonlarca dolar, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelere akın etti. Çünkü Türkiye gibi ülkeler yüksek faiz veriyordu. Küresel sermaye bu ülkelerde taş atıp kolu yorulmadan para kazanıyordu. (Meraklısına, “carry trade” denilen şey işte bu.)”

‘DÜŞÜK FAİZLİ PARA TÜRKİYE’YE GİRDİ, KENDİMİZİ ZENGİNLEŞMİŞ HİSSETTİK’

“Parasal genişleme”nin başlamasından sonra Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişen ülkelere her yıl 1 trilyon doların üzerinde para girdi. Türkiye’ye gelen para, TL cinsinden varlıklara (Hisse senedine, tahvile, ama aynı zamanda konuta da) yatırıma dönüştü. İktisadın temel kuralı: Bir şeyin talebi artarsa değeri de artar. TL’nin talebi artınca değeri de arttı. Kendimizi durduk yerde zenginleşmiş hissettik. (İçimizden bazıları bunun Osmanlı’nın küllerinden yeniden doğmasından kaynaklandığına inandı.)”

‘ABD FAİZLERİ TEKRAR YÜKSELTİNCE TÜRKİYE’DEKİ PARA GERİ GİTTİ’

“Sonra küresel kriz tehdidi geçince ABD Merkez Bankası parasal genişlemeyi bitirdi. Faizleri yükseltmeye başladı. 3 yıl içinde her yıl 3-4 kez faiz artırımına gitti. Bu süreçte Türkiye’deki sermayenin bir kısmı evine geri döndü. Geçen yıl yaşadığımız, etkileri süren kriz işte bu yüzden çıktı. (Ama Türkiye’nin ekonomik dengeleri iyi durumda olsaydı, enflasyon ve cari açık o kadar yüksek olmasa, özel sektör şirketlerinin o kadar borcu olmasaydı, bu kriz yine de çıkmazdı.)”

‘HERKES FAİZLER ARTMASINI BEKLEDİ AMA ARTMADI, DOLAR DA DÜŞTÜ’

“ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına bu yıl da devam etmesi, küresel sermayenin eve dönüşünün sürmesi bekleniyordu. Ama yukarıda söz ettiğim gibi Amerikan Merkez Bankası Başkanı Powell geçen çarşamba bir sürpriz yaparak, faiz artırımlarına ara verdiklerini açıkladı. Doların düşmesinin sebebi işte bu.”

Kaynak: T24

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ