Politika
06 Ağustos 2018 ( 3855 görüntülenme )

DOLAR DURDURULAMIYOR!..

Dolar yükselişini sürdürerek 5,30 bandının üzerine çıktı. Akşam saatlerinde yükselişini sürdüren ve 5,10 seviyelerinden 5,30 seviyesine çıkan Amerikan Doları Merkez Bankası’nın müdahalesine rağmen yükselişini sürdürdü.

Euro ise güne 6 liranın altında başlamış daha sonra 6 lira sınırını geçerek saat 22:38 itibarıyla 6,1400 TL’den işlem görüyor.


BUGÜN NELER YAŞANDI?

Cuma günkü işlemlerde 5.11’in üzerine tırmanarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gören dolar/TL kuru, Temmuz ayı Türkiye enflasyon verisi sonrasında bir miktar gerilemişti. ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrasında düşüşünü sürdüren kur, haftayı 5.08’li seviyelerde tamamlamıştı.

Merkez Bankası doların ateşini düşürmek için rezerv opsiyonu mekanizmasının döviz imkanı oranını yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürdü. 2.2 milyar dolar bankaların kullanımına verildi. Merkez Bankası’nın son hamlesiyle birlikte 2.2 milyar dolar bankaların kullanımına geçecek. Ancak bu tedbirler de sonuç vermedi, dolar yükselişini sürdürüyor.

YENİ REKOR

Dolar/TL kuru, Pazartesi günü erken işlemlerde 5,1167’den işlem gördü, ilerleyen saatlerde yükselişi hızlandırdı ve %1.5’in üzerinde artışla 5.19 seviyesini de aştı. Akşam saatlerinde kur tekrar yükselişe geçti ve 5.2462 seviyesine çıktı. Türk Lirası hem dolar hem de euro karşısında günlük yüzde 3’ten fazla değer kaybına uğradı.

Euro/TL de 6.06 seviyesini görerek rekor tazeledi. An itibari ile dolar 5,28’i gördü.

“HAREKET SÜREBİLİR”

Stratejist Cüneyt Paksoy Bloomberg HT’ye kurdaki hareketin devam edebileceğini söyledi. Paksoy “enflasyondaki yükselme eğilimi, risk priminin yükselmesi, 10 yıllık tahvilde rekor kırılması, yabancı algısının negatif seyretmesi, dolar endeksinin seyri dolar üzerinde kriter ama yükselişi tetikleyen yegane etki ABD ile olan iletişim” dedi.

DOLAR DURDURULAMIYOR

Dolar yükselişini sürdürerek 5,30 bandının üzerine çıktı. Akşam saatlerinde yükselişini sürdüren ve 5,10 seviyelerinden 5,30 seviyesine çıkan Amerikan Doları Merkez Bankası’nın müdahalesine rağmen yükselişini sürdürdü.

Euro ise güne 6 liranın altında başlamış daha sonra 6 lira sınırını geçerek saat 22:38 itibarıyla 6,1400 TL’den işlem görüyor.

Kaynak: Cumhuriyet/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ