Politika
13 Ekim 2018 ( 4652 görüntülenme )

Dakka BİR penaltı BİR!.. 'RAHİP TAMAM, SIRA DİĞERLERİNDE'

3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan ve yattığı süre göz önüne alınarak serbest bırakılan ABD'li Pastör Andrew Brunson, hakkındaki ev hapsi ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması sonrası ABD yolunda. Brunson'ın TSİ 18:00 civarında Washington'a inmesi bekleniyor.

POMPEO: ‘TUTUKLU DİĞER ABD VATANDAŞLARININ DA KISA SÜREDE BIRAKILACAĞINI UMUYORUZ’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Türk hükümetinin diğer ABD vatandaşları ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın oradaki çalışanlarını da hızla serbest bırakacağını umuyoruz" ifadelerini kullandı. İşte o paylaşım:

@SecPompeo: “Pastor Brunson is finally coming home to America, following a long ordeal for the pastor and his family. We hope that the Turkish government will quickly release our other detained U.S. citizens and @StateDept locally employed staff.”

TRUMP: ‘ANLAŞMA YAPMADIK’

ABD Başkanı Donald Trump, Brunson'ın bugün Oval Ofisi ziyaret edebileceğini söyledi. Trump, Brunson'ın bırakılması için Türkiye ile ABD arasında bir anlaşma yapıldığı iddialarını ise yalanladı.

Ohio'da gazetecilere konuşan Trump "Hiçbir şekilde yapılan bir anlaşma yok ama onun sağlıklı bir şekilde aramıza katılıyor olmasından mutluyum" ifadelerini kullandı. Trump, Brunson için "Çok acı çekti ancak birçok insana minnettarız" diye konuştu.

ABD'li NBC News televizyonu Brunson'ın serbest bırakılması karşılığında bazı ekonomik yaptırımların rahatlatılması konusunda Türkiye ile ABD arasında anlaşma sağlandığını iddia etmiş, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise böyle bir anlaşmadan haberleri olmadığını söylemişti.

‘RAHİP, TRUMP VE POMPEO’NUN ÇABALARIYLA SERBEST KALDI’

Reuters'a konuşan Cumhuriyetçi Senatör Thom Tillis ise, Brunson'ın serbest bırakılmasında Trump ve Pompeo'nun ortak çabalarının etkili olduğunu söyledi. Tillis, ikilinin Türkiye ile "olumlu ilişkilere geri dönme" çabasında olduğunu da sözlerine ekledi.

Cuma akşamı askeri uçakla Türkiye'den ayrılan Brunson, önce sağlık kontrolleri için Almanya'nın Ramstein kentine getirildi. Brunson'ın TSİ 18:00 civarında Washington'a inmesi bekleniyor.

Kaynak: BBC

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ