Politika
05 Ekim 2017 ( 244 görüntülenme )

CASUSLUK VAKASINDA YENİ GELİŞME!..

Dışişleri Sözcüsü Mütfüoğlu: Tutuklanan M. T, ABD Başkonsolosluğu resmi personel listesinde değil 


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, FETÖ şüphelisi polis müdürleri ve firari eski savcı Zekeriya Öz ile irtibatı tespit edildiği gerekçesiyle tutuklanan ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi M.T'nin, ABD Konsolosluğu’nun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu'nun konu hakkında açıklaması şöyle:

"ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin M.T. isimli vatandaşımızın tutuklanması üzerine bir açıklama yayımladığını görüyoruz. Açıklamada, M.T.’nin ABD İstanbul Başkonsolosluğu 'yerel çalışanı' olduğu iddia edilmektedir."

RESMİ GÖREVLİ DEĞİL

"25 Eylül 2017 tarihinde terörle bağlantılı suçlardan gözaltına alınan ve bilahare tutuklanan sözkonusu kişi ABD Konsolosluğu’nun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığı gibi, herhangi bir diplomatik veya konsüler bağışıklık sahibi de değildir."

ABD Ankara Büyükelçiliği, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli bir yerel çalışanın 4 Ekim tarihinde tutuklanmasının ardından bir açıklama yapmış, bu çalışanın 'hukuka dayalı bir mahkeme yerine medyada yargılanmasının amaçlanmasından' Amerikan hükümetinin 'büyük bir rahatsızlık duyduğu ifade edilmişti.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ