Alman Büyükelçi Erdmann, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın alma planı konusunda ABD'nin endişelerine katıldıklarını belirterek "Türkiye, NATO ile uyumlu olmayan sistemde karar kılarsa sonuçlarını hesaba katmalıdır" dedi.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Türkiye'nin Rus füze savunma sistemi S-400'leri satın alma planının Alman hükümetinde büyük endişe yarattığını söyledi. Başkent Üniversitesi ve Konrad Adenauer Vakfı işbirliği ile düzenlenen İstanbul Güvenlik Konferansında konuşan Alman Büyükelçi, "Türkiye'nin Batı İttifakına sıkı bir şekilde kenetlenmiş kalmaya devam etmesini istediklerini, bu nedenle S-400'lerin satın alınmasını büyük endişeyle karşıladıklarını" belirtti.

ERDMANN: ‘TÜRKİYE SONUÇLARINI HESABA KATMALI’

Almanya'nın planlanan satın alma konusunda ABD ve diğer NATO partnerlerinin endişelerini paylaştığını belirten Erdmann, "Her devlet silah sistemleri satın almakta özgürdür. Ancak NATO ile uyumlu olmayan bir sistemde karar kılması durumunda Türkiye'nin bunun sonuçlarını hesaba katması gerekir" diye konuştu.

ORTAK HAVA SAVUNMASI TEHLİKEYE DÜŞEBİLİR Konferansa katılan eski Alman ordu mensupları da Türkiye'nin S-400'leri NATO sistemlerine entegre etmeme planıyla ilgili endişelerini dile getirerek ortak hava savunmasının tehlikeye gireceği uyarısında bulundu. NATO müttefiklerinin ortak bir çözüm bulmasının ortak çıkarlar gereği olduğunu belirten eski ordu mensupları, Rusya'nın S-400'ler üzerinden NATO savaş uçaklarıyla ilgili hassas bilgilere ulaşabileceği endişesini de gündeme getirdi.

KALIN: S-400 KARARI BİR GECEDE ALINMADI

Konferansa katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Türkiye'nin son 10-11 yıl boyunca Amerikan Patriot füze savunma sistemlerini satın almaya çalıştığını, S-400'leri satın alma kararının bir gecede gerçekleşmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Türkiye'nin bu endişeleri gidermek üzere ABD ile birlikte incelemelerde bulunma teklifini yineleyerek, Türkiye'nin, kendisinin de dahil olduğu F-35 programını tehlikeye atmak istemeyeceğine işaret etti.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ