Genel
14 Temmuz 2017 ( 485 görüntülenme )

Bir Bakın Bakalım Borçlar Ne Alemdeymiş...

HEM KURUMSAL HEM BİREYSEL BORÇLANMA ARTIYOR

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Üyesi verilerine göre, toplam krediler Mayıs sonunda, aylık bazda yüzde 1.8 ve yıllık bazda yüzde 22 artışla 2 trilyon 7 milyar liraya yükseldi.

Kurumsal kredilerin toplam hacmi 1 trilyon 522 milyar lira
Risk Bülteni’nde yer alan verilere göre tüzel ve gerçek ticari müşterilere kullandırılan kurumsal krediler toplamı 2017 Mayıs dönemi itibari ile bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artarak 1 trilyon 522 milyar lira oldu.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları toplamı 485 milyar lira

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından gerçek kişilere kullandırılan bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları 2017 Mayıs dönemi itibari ile bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 oranında artarak 485 milyar liraya ulaştı.

Kredi borçları %6.4 arttı: 22 Milyar Lira
Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartlarında tasfiye olunacak alacaklar tutarı bir yıl içerisinde yüzde 6.4 artarak 22 milyar lirayı buldu. Aynı dönemdeki tasfiye olunacak alacaklar oranı ise yüzde 4.7'den yüzde 4.4 seviyesine geriledi.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartı müşterileri sayısı 28.8 milyon
Bireysel nitelikli ürünü olan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 2.5 milyon artarak 28.8 milyon kişi olurken, ortalama kredi miktarı ise 16.8 bin lira düzeyinde gerçekleşti.

İstanbul, en yüksek bireysel kredi bakiyesi olan il
Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları bakiyesinin en yüksek olduğu il İstanbul olarak belirlendi. 2017 Mayıs dönemi itibari ile İstanbul’da 168 milyar lira, Ankara’da 48 milyar lira ve İzmir’de 31 milyar lira tutarında bireysel nitelikli kredi (kredi kartı dahil) bakiyesi bulunuyor.

Son 12 ayda en çok borçlanan il Hakkari
Hakkari, yüzde 37.8 ile son 12 ayda bireysel kredi (kredi kartı dahil) kullanımı en çok artan ve aynı zamanda yüzde 74.1 ile konut kredisi hacmi en çok artan il oldu. Kişi başına ortalama bireysel kredi (kredi kartı dahil) miktarı en yüksek iller ise sırasıyla, Ankara, Van ve Mersin olarak belirlendi.

Kaynak: DHA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ