2009 yılında Adalet Bakanı olduktan sonra FETÖ’nün yargı içinde yapılanmasının en yüksek olduğu döneme imza atan Sadullah Ergin’in 2010 referandumunun ardından dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunduğu ‘Nurlu liste yeniden gündeme geldi.

ERDOĞAN’A NURLU LİSTE

2010 yılında yapılan ve FETÖ’nün yargı içinde yapılanmasının önünü açan düzenlemenin mimarlarından olan Ergin, referandum sonrası müsteşarı Ahmet Kahraman ile birlikte Danıştay ve Yargıtay’a atanması planlanan isimlerin listesini dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletmişti ‘Nurlu liste’ olarak bilinen liste için Erdoğan, Ya, bu arkadaşların hepsi dürüst, alnı secdeye giden arkadaşlar değil mi” diye sormuştu.

FETÖ YARGIYA BÖYLE SIZDI

AKP’den istifa ettikten sonra eski bakan Ali Babacan’ın yeni parti çalışmalarında görev almaya başlayan Ergin, 2010 yılında yapılan referandumla yasalaşan ve FETÖ’nün yargı içinde rahatça yapılanmasının önünü açan anayasa değişikliğinin mimarı olmuştu. Söz konusu değişiklikler ile Yargıtay ve Danıştay’ın yapısı değiştirilmişti. 2010 yılındaki tartışmalı referandum için FETÖ elebaşı Fetullah Gülen “mezardaki ölülerin dahi oy kullanması gerektiğini” söylemişti.

'NURLU LİSTE' YENİDEN GÜNDEMDE

2010’daki referandum ile hayata geçen yeni düzenlemeler sonrası HSYK, bu kapsamda Yargıtay’a 160, Danıştay’a 51 yeni üye atama planı yaptı. Danıştay ve Yargıtay’a atanacak yeni üyelerin listesini müsteşarlığını yapan Ahmet Kahraman ile birlikte dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletmişti. Kahraman’ın “Efendim liste biraz nurlu oldu” demesi üzerine Erdoğan, “Ya, bu arkadaşların hepsi dürüst, alnı secdeye giden arkadaşlar değil mi” diye sordu. Kahraman’ın ‘Evet’ demesi üzerine ise Erdoğan, “Öyleyse bu arkadaşlardan zarar gelmez, olsun” demişti.

2011 yılında yapılan atamalar ile birlikte yargı FETÖ’nün egemenliğine girmiş ve sonrasında Ergenekon ve Balyoz kumpasları ile yüzlerce kişiye mahkumiyet kararı verilmiş ve bu kararlar Yargıtay tarafından onaylanmıştı.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ